V pracovní smlouvě mám při plném pracovním úvazku u zaměstnavatele sjednánu délku týdenní pracovní doby jinou (37,5 h za týden - konkrétně je v pracovní smlouvě uvedeno, že se zaměstnanec a zaměstnavatel dohodli na těchto podmínkách), než jaká je dána směrnicí pro celou společnost (40 h za týden)

Chci darovat orgán a chtěl bych vědět, jestli za dobu pracovní neschopnosti dostanu 100% náhradu mzdy.

Odpověď:

Lidské orgány (např. ledviny, játra, kůže) jsou biologickým materiálem. Darování dalšího biologického materiálu, tedy i lidských orgánů, je považováno za jiný úkon v obecném...

Hledám práci a myslím si, že jsem diskriminován - co mohu dělat?

Odpověď:

Pokud má tazatel dojem, že je při hledání pracovního místa neúspěšný z důvodu diskriminace pro rasu, etnický původ, národnost či věk, nezbývá než uvést, že podle § 5 odst. 3 zákona č. 198/2009 Sb., antidiskriminační zákon v...

Jak mám postupovat, když mi zaměstnavatel nevyplatil mzdu ani odstupné a nereaguje na mé telefonáty, sms, emaily ani písemné žádosti? Mám nárok na nějaké sociální dávky? Nemám peníze na právníka, na koho se mohu obrátit?

Odpověď:

Právo na odstupné a dlužnou mzdu, které zaměstnavatel nevyplatil v...

Jsem v pracovní neschopnosti a končí mi pracovní poměr. Zaměstnavatel mě žádá, abych absolvoval výstupní prohlídku a převzal zápočtový list. Má na to právo?

Odpověď:

Pracovní poměr zaměstnance, který byl sjednán na dobu určitou, končí uplynutím sjednané doby (§ 48 odst. 2 zákoníku...

Pobírám starobní důchod. Mám příležitost pracovat na kratší úvazek na pracovní smlouvu. Můj hrubý příjem byl dohodnut na 3.000,-Kč. Zajímalo by mne, jaké budu mít srážky z tohoto hrubého výdělku po úpravách daní, které platí od 1. 1. 2013.

Odpověď:

Bude-li starobní důchodce zaměstnán v pracovním...

Pracuji jako řidič z povolání, jsem zaměstnancem firmy. Potřebuji absolvovat povinné školení řidičů. Je zaměstnavatel povinen mi toto školení zařídit, nebo si toto musím absolvovat na vlastní náklady sám?

Odpověď:

Podle § 3 odst. 1 písm. c) zákona č. 111/1994 Sb.. o silniční dopravě...

Zaměstnavatel nám nařizuje každý týden 1-2 dny dovolené. Oznámí nám to den předem. Má na to právo?

Odpověď:

Zaměstnavatel má právo určit zaměstnanci čerpání dovolené podle § 217 odst. 1 poslední věta zákoníku práce písemně 14 dnů předem, pokud se se zaměstnancem nedohodne na kratší době.