Zpravodaj sociálního dialogu 1/2017

Pokud se Vám email nezobrazuje správně, zobrazte si online verzi

Zpravodaj
Sociálního dialogu

01 / 2017

ZPŘÍSNĚNÍ PRAVIDEL OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ PŘINESE FIRMÁM NOVÉ POVINNOSTI


České firmy mají jen něco málo přes rok na to, aby se připravily na změny, které s sebou přinese implementace nového nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů, tzv. GDPR (General Data Protection Regulation). Podcení-li totiž přípravy, může je za narušení bezpečnosti osobních údajů postihnout pokuta až 20 milionů eur...

TEMPO RŮSTU MEZD NEODPOVÍDÁ TEMPU RŮSTU PRODUKTIVITY PRÁCE

 
Takovéto a další zjištění přináší Analýza úrovně mezd v ČR, která poskytuje hodnověrné údaje o produktivitě práce, úrovni odměňování a vztahu mezi produktivitou práce a výší mezd v České republice mezi lety 1995-2014. Studie zároveň analyzuje problematiku sociálních příspěvků zaměstnavatelů a jejich roli ve vztahu úrovně produktivity a výše mezd...
CELÝ ČLÁNEK
CELÝ ČLÁNEK

ZEPTALI JSME SE

 

Daniela Joksche, specialisty na bezpečnost a ochranu dat IBM Česká republika

 
Jakým způsobem se připravuje jedna z vedoucích IT společností na implementaci nového nařízení EU, které zásadním způsobem ovlivní práci s osobními údaji? O tomto a dalších apektech ochrany osobních údajů jsme si povídali se specialistou společnosti IBM...
CELÝ ČLÁNEK

REGIONÁLNÍ INFOSERVIS

 
Zajímáte se o dění v regionech? Regionální infoservis Vám přináší přehled důležitých uplynulých
a plánovaných událostí ze všech regionů ČR. Seznamte se se zajímavými událostmi, které se uskutečnily
v období prosinec 2016 - únor 2017 v krajích České republiky. Zároveň bychom Vás rádi pozvali na další akce
v regionech, které jsou plánovány v nejbližší době.

STALO SE

 
Ve Věznici Břeclav se diskutovalo o zaměstnávání odsouzených - v objektu Poštorná se sešli zástupci okolních věznic, firem a zaměstnanci podniků, které doposud nemají se zaměstnáváním odsouzených zkušenosti.

Zaměstnavatelé v Ústeckém kraji podporují pracující rodiče - SP ČR ve spolupráci s agenturou CzechInvest uspořádal workshop na téma Rodičovství a práce v Litoměřicích.

ZVEME VÁS

 
Novinky v pracovněprávní legislativě představí diskusní fórum v Brně 21. března 2017 a v Jihlavě 23. 3. 2017.

Jak na novou úpravu legislativy v oblasti ochrany osobních údajů se dozvíte 22. března 2017 v Hradci Králové.
DALŠÍ UDÁLOSTI
DALŠÍ UDÁLOSTI
 
 
 
 

ZAUJALO NÁS

ANKETA

Školy nedostatečně připravují žáky na práci

Jedním z klíčových problémů v ekonomickém rozvoji regionů je nedostatek kvalifikované pracovní síly, která by korespondovala s aktuálními požadavky trhu práce. Cílem analýzy „Soulad potřeb trhu práce a vzdělávání na úrovni ZŠ v Jihomoravském kraji a Ústeckém kraji“ bylo analyzovat a zpracovat doporučení pro tvorbu školních vzdělávacích programů základních škol tak, aby reflektovaly aktuální požadavky trhu práce v regionu, kde ZŠ působí. Výstupem analýzy jsou doporučení zřizovatelům ZŠ s ohledem na práci kariérových poradců.
 
Celý článek si přečtěte ZDE.
V květnu 2018 vstoupí v platnost Obecné nařízení na ochranu osobních údajů. Jedná se o aktuálně nejkomplexnější soubor pravidel na ochranu dat a týká se každého subjektu, který shromažďuje nebo zpracovává osobní údaje občanů EU, bez ohledu na jeho geografickou lokalitu. Nařízení přinese povinnosti firmám všech velikostí a oborů, pro které bude znamenat revoluci v práci s osobními údaji a obrovskou novou administrativní i finanční zátěž.
 
 
Víte, co vše bude vyžadováno v rámci nařízení o ochraně osobních údajů (tzv. GDPR)?
 
V případě zájmu hlasujte, prosím, ZDE.

OTÁZKY A ODPOVĚDI

 

Platnost okamžitého zrušení pracovního poměru

 
Zaměstnanec na základě žádosti svého nadřízeného, aby vyřídil žádost firmy X o zaslání dokumentace, poskytl firmě X požadované dokumenty, neboť v minulosti jeho mateřská společnost s firmou X  spolupracovala. Zaměstnanci nebyly zadány konkrétní pokyny týkající se správného, resp. zaměstnavatelem vyžadovaného postupu. Postup vyřízení záležitosti byl tedy ponechán na úvaze zaměstnance. Zaměstnanec dokumentaci předal, za což mu bylo zaměstnavatelem v zákonné lhůtě doručeno okamžité zrušení pracovního poměru.
ODPOVĚĎ
Facebook Twitter
Vydavatel:
Svaz průmyslu a dopravy ČR,
Freyova 948/11, 190 00 Praha 9
Odhlásit odběr zpravodaje můžete ZDE.
Zpravodaj je vydáván v rámci projektu „Propojování národního, odvětvového a regionálního sociálního dialogu v ČR“, který je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu České republiky.
Powered by AcyMailing