Propad stavební výroby až o sto miliard korun a ztráta deseti tisíce zaměstnanců hrozí podle představitelů Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR (SPO) a Odborového svazu (OS) Stavba ČR kvůli tomu, že česká vláda více nepodporuje stagnující obor.

Odboráři nešetřili kritikou kvůli úsporným opatřením vlády, která podle jejich propočtů mohou vést až k propadu stavební výroby v astronomické výši 100 miliard korun, což by mohlo způsobit až 50 miliardový výpadek v příjmech státního rozpočtu, se kterými však vláda v rozpočtu paranoidně počítá. Analýzu scénářů vývoje stavebnictví zveřejnil server ČMKOS eSondy.cz.

Podle odborářů i stavebních podnikatelů vláda podceňuje význam tohoto odvětví národního hospodářství pro rozhýbání české ekonomiky. Podnikatelé i odboráři ze stavebnictví kritizovali skutečnost, že stavebnictví spadá pod pět ministerstev, zatímco v některých západoevropských zemích je to samostatný resort, který má své vlastní ministerstvo. Stavbaři ostře odsoudili, že během uplynulých dvou let vláda prostředky do Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) snížila o 76 miliard korun. Přitom slibovala, že pro rok 2011 ponechá prostředky ve výši roku 2010, což se nestalo. Server ČMKOS uvedl, že pro rok 2012 exministr dopravy Radek Šmerda počítal pro SFDI se 47 miliardami korun. Částku hospodářský výbor Poslanecké sněmovny navýšil o 10 miliard, aby mohly být čerpány dotace z EU. V případě neprofinancování těchto staveb totiž ČR hrozí, že bude muset vrátit EU 36 miliard korun.

Stavebníci proto varovali, že nyní se k riziku nezahajování nových staveb, či jejich nedokončení přidalo i to, že nedojde vůbec k zahájení přípravy nových staveb. Závažným rizikem pak je, že až se česká ekonomika vzpamatuje z krize, nebude možné spustit stavební boom, protože nebudou projekty. Příprava některých projektů totiž podle stavebních expertů může trvat i čtyři roky.

Předseda odborového sdružení Stavba ČR Stanislav Antoniv poukázal na fakt, že ztráta zakázek od státu, který je největším investorem ve stavebnictví, povede i k propouštění zaměstnanců. V roce 2011 přijde ve stavebnictví o místo 12 000 lidí a v roce 2012 by to mohlo být podle reálného odhadu vývoje ekonomiky 20 až 25 000 zaměstnanců. Podle Antoniva hrozí i multiplikační efekt stavebnictví, kdy v dopravní infrastruktuře jeden stavbař vytváří možnost pracovních míst pro další dva až tři zaměstnance z jiných oborů a v bytové výstavbě jeden zaměstnanec vytváří pracovní místa pro čtyři až pět pracovníků v návazných oborech činnosti.

-red-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit