Domácí průmyslová výroba v říjnu meziročně vzrostla o 1,7 procenta, což představuje velmi mírné zrychlení po zářijovém růstu o 1,6 procenta. K číslům nejvíce přispěla výroba motorových vozidel. V porovnání s předchozím měsícem byla produkce v průmyslu po očištění od sezonních vlivů vyšší o 0,1 procenta. Statistiky uvedl Český statistický úřad.

A i když i hodnota nových zakázek vzrostla meziročně o 2,1 procenta, ekonomové data nehodnotí příliš dobře. Průmysl totiž podle většinového názoru rychle brzdí. „Průmysl brzdí ještě rychleji, než se čekalo. Alespoň z říjnových čísel za průmyslovou výrobu je vidět rychlé zpomalování výroby tohoto motoru ekonomiky," citovaly zpravodajské agentury například analytika ČSOB Petra Dufka. Průmysl jako dosavadní tahoun české ekonomiky ubírá na tempu podle něj s tím, jak zpomaluje zahraniční poptávka. A i výhledy nejsou podle ekonomů příliš dobré. Ekonomové říkají, že s koncem roku budeme i v tuzemsku vidět ještě nižší čísla a také propouštění, které v průmyslu zatím vidět nebylo.

Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která nejvíce přispěla k meziročnímu růstu říjnové produkce, vzrostla o 16,6 procenta. Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků meziročně stoupla o tři procenta a výroba elektrických zařízení se zvýšila o 3,4 procenta. Průmyslová produkce naopak nejvíce klesla ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, a to o 17,2 procenta. Výroba potravinářských výrobků se snížila o 6,7 procenta a výroba chemických látek, chemických přípravků o devět procent.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se v říjnu meziročně zvýšily o 2,6 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 13,1 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 6,4 procenta. Nové zakázky ze zahraničí vzrostly o 8,4 procenta, zatímco tuzemské klesly o 7,8 procenta. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla výroba chemických látek a chemických přípravků o 13,2 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v říjnu meziročně zvýšil o 1,9 procenta. Jejich průměrná měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 3,1 procenta na 25 561 korun.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit