I když nedávný průzkum personální společnosti Manpower naznačil, že až 85 % tuzemských firem nechce letos propouštět zaměstnance, analýza největší světové úvěrové pojišťovny Euler Hermes naznačuje, že by letos mělo přibýt bankrotů. Euler Hermes ve své studii uvádí, že letos zažijeme 1840 firemních bankrotů, což je meziročně nárůst o dvě procenta. A s tím s největší pravděpodobností bude souviset i propouštění zaměstnanců.

V předchozí prognóze, kterou vypracovali experti pojišťovny v polovině loňského roku, se počítalo s tím, že letos prožije ČR pětiprocentní pokles insolvencí. Změnu odhadu firma zdůvodnila turbulentní ekonomickou situací v eurozóně. Zvýšení počtu bankrotů v Česku způsobí hlavně zpomalení růstu ekonomiky. HDP podle poslední zprávy ministerstva financí má v ČR v roce 2012 spíše stagnovat. Euler Hermes je mírně optimističtější a předpovídá růst HDP v ČR letos do jednoho procenta.

Z analýzy pojišťovny ale vyplývá, že pozitivně může ovlivnit dění v ČR stabilita Německa, nejsilnějšího exportního partnera země. Přestože západní soused nejvíce investuje do záchrany eura a potažmo celé eurozóny, studie mu předpovídá jednoprocentní pokles krachů firem v porovnání s rokem 2011 a zvýšení HDP o 0,8 procenta.

Podle deníku Aktuálně.cz ale na tom Česko ještě není tak špatně, alespoň co se týká srovnání s dalšími zeměmi bývalého socialistického bloku. Třeba Slovensko, Maďarsko a Polsko údajně čeká až šestiprocentní nárůst firemních bankrotů. Největší nárůst bankrotů v roce 2012 v celosvětovém měřítku pak Euler Hermes předpovídá Řecku. V zemi má totiž stoupnout míra bankrotů firem až na 26 procent. Nejvyšší úbytek se naopak předpokládá v USA, a to o sedm procent.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit