Český sklářský průmysl se pomalu vzpamatovává z krize. Zatímco ještě v roce 2010 zaměstnávaly sklářské a bižuterní podniky sotva 19 tisíc lidí, což bylo historické minimum, loni už se počet zaměstnanců zvýšil zhruba o pět procent na téměř 20 tisíc lidí. Trend okomentovala většina domácích médiích po jednání odborů ve Starých Splavech na Českolipsku. Sklářský obor ale ještě před krizí v roce 2008 zaměstnával 31 240 lidí.

Příznivý trend ale sklářský průmysl v tuzemsku zaznamenává nejen v růstu počtu zaměstnanců. Příznivý je i růst mezd. Loni totiž mzdy ve sklářství stouply zhruba o pět procent na 25 000 korun a překročily tak celostátní průměr. Průměrná mzda v Česku přitom loni vzrostla jen o 2,2 procenta na 24 320 korun.

Podle analýz odborů má mírně rostoucí trend náboru lidí do firem pokračovat i dále. Nabírat nové zaměstnance mají hlavně tradiční výrobci nápojového skla a skla pro domácnost. Výroba skla, bižuterie a porcelánu patří v Česku k odvětvím, která krize v minulých letech poznamenala nejvíce.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit