Podle zjištění HN nový žebříček konkurenceschopnosti posunul Česko o tři příčky níže, až za Kazachstán. Deník ale uvedl, že podle záměrů vlády by Česko mělo do roku 2020 patřit na žebříčku konkurenceschopnosti do první dvacítky zemí světa. Jenže místo toho se ve zveřejněném každoročním hodnocení světové konkurenceschopnosti švýcarského institutu IMD Česko propadlo o tři místa. Posunulo se za Kazachstán na 33. místo z 59 hodnocených zemí. Jde už o třetí propad v řadě. Žebříček sestavovaný IMD patří mezi dvě nejrespektovanější hodnocení konkurenceschopnosti. Druhé vypracovává Světové ekonomické fórum, které také sídlí ve Švýcarsku. I v něm se Česká republika poslední tři roky propadala a momentálně je na 38. místě ze 142 hodnocených zemí.
Obě instituce upozorňují na stejné problémy: špatné prostředí pro podnikání, korupci, neefektivní státní správu. Zmiňují také nedokončenou penzijní reformu a nutnost zlepšit systém vzdělávání. Rozvoji podnikání brání i politická nestabilita a měnící se plány různých reforem. Výhodu má naopak Česko v tom, že jsou tu relativně nízké ceny, vzdělaní lidé a nízké mzdy. Cenu práce ale zvyšují odvody na sociální a zdravotní pojištění.
Podobné závěry zveřejnila nedávno o ČR i Evropská komise ve svém doporučení pro Českou republiku. Z ní podle deníku HN vyplývá, že se země musí výrazně napravit v dodržování zákonů a předpisů, zakročit razantně proti úplatkářství a musí začít fungovat efektivně státní správa. K tomu by měl přispět i zákon o státní službě, jehož účinnost je odkládána od roku 2002. Komise zároveň tvrdí, že Česko musí přejít k hospodářskému růstu „založenému na inovacích, vyšší přidané hodnotě a lidském kapitálu“. Růst založený na levné pracovní síle a přílivu zahraničních investic se už totiž vyčerpal.
-pda-