Doslova dramatické zvýšení celoevropské nezaměstnanosti by znamenal faktický krach Řecka a jeho vystoupení ze skupiny zemí, které platí eurem, tedy eurozóny. Zpráva, vypracovaná experty Mezinárodní organizace práce (ILO), kterou v tuzemsku citoval online deník Aktuálně.cz, hovoří o tom, že jen v Německu, které je považováno za hlavní hospodářský motor EU, by do roku 2015 počet lidí bez práce stoupl ze současných 6,8 na 9 procent a zůstal na této úrovni po řadu let. Zpráva také hovoří o tom, že Řecko by rozhodně nemělo opouštět eurozónu. Množící se analýzy o možných následcích krachu země souvisejí s blížícím se termínem, ke kterému by takzvaná trojka, do které patří zástupci Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, měla rozhodnout, zda Řecko dostane další peníze z finanční pomoci od EU a MMF.

Zpráva ILO ale podle Aktuálně.cz mluví ještě dramatičtěji o zemích EU, které jsou současnou finanční krizí postiženy nejhůře. V případě Španělska by se nezaměstnanost zvýšila do roku 2014 z nynějších 24,8 na 27,7 procenta, přičemž u mladých lidí do 30 let by činila 51,3 procenta. V Portugalsku by stoupla oproti roku 2011 o šest procent. V rámci eurozóny by zůstalo bez práce v průměru deset procent populace v produktivním věku.

Experti ILO ovšem zjistili, že ještě horší následky by pro zaměstnanost v EU měl celkový rozpad eurozóny. Podle ILO by v Německu vzrostla nezaměstnanost na 11,3 procenta, ve Francii na 17 procent a ve Španělsku dokonce na 36,9 procenta.

-pda-

Myslíte, že je lepší udržet Řecko ve stávajících strukturách EU jen kvůli tomu, aby nebyla ohrožena zaměstnanost?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit