Česko, které si proti loňsku o dvě příčky polepšilo, ztrácí body hlavně kvůli složitostem při zakládání obchodních firem nebo průtahům u stavebního řízení. Výrazné rezervy máme třeba i v připojování do elektrické sítě. Podle Lidových novin jednodušší prostředí pro podnikání než v Česku panuje také v Maďarsku, Litvě nebo Bělorusku. Například ve zdlouhavosti při vyřizování stavebního povolení patří Česko mezi nejhorší země studie. V tuzemsku zabere stavební řízení 33 úkonů. Víc kroků je třeba udělat jen v Indii, Malajsii a Rusku. V Dánsku nebo Španělsku stačí k zahájení stavby jen osm kroků.
Deník si všiml, že i běžné vyřízení elektrické přípojky se může v Česku proměnit ve vyčerpávající maraton. Celý proces tu totiž pro podnikatele může trvat až 279 dní. To je jen o dva dny méně než v Rusku a o šest dní méně než na Ukrajině. Třeba v Německu je stejný úkon otázkou dvou dní, v Iráku potom měsíce a půl.
Výrazné nedostatky má Česko i v oblasti daní. Současné dění, kdy není jasné, jaká sazba DPH bude od příštího roku platit, je toho důkazem. Podle Světové banky uskuteční české firmy každý rok osm plateb na daně. Celá administrace jim přitom sebere v průměru 413 hodin.
Největším skokanem v celkovém pořadí studie Světové banky je Polsko, které si proti loňskému roku polepšilo o sedmnáct příček. Polákům se podařilo zjednodušit registraci nemovitostí, placení daní nebo vymáhání smluv.
Nejpříhodnější prostředí pro podnikání panuje podle žebříčku v Singapuru, Hongkongu a na Novém Zélandě. Ten je vůbec nejpříhodnější zemí pro zakládání nových firem. V Evropě mají podnikatelé nejlepší podmínky v Dánsku.
-pda-
Proč Češi snášejí každoroční zhoršování byrokracie, která brání rozvoji podnikání a tím třeba i rozvoji pracovních příležitostí?
Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.