Růst pracovních příležitostí se v tuzemsku hned tak nezvýší. Nejvíce za to může nepříznivé podnikatelské prostředí. Podle statistik Světové banky uvedených v letošní zprávě „Doing Business 2013“ jsme totiž v otevřenosti podnikatelského prostředí v celoevropském měřítku až na 30. místě. A jak dodávají domácí komentáře ke zprávě, české podnikatelské prostředí je v rámci střední Evropy nejméně přívětivé.

Studie „Doing Business 2013“ podle deníku Právo říká, že ohledně podmínek v podnikání je Česká republika v rámci středoevropského regiónu až na úplném chvostu, a to nejenom za hospodářsky velmi rozvinutými ekonomikami Rakouska a Německa, ale také za Polskem, Maďarskem a Slovenskem. Podle deníku nelichotivý stav potvrzuje i další statistika: v Česku vzniklo v loňském roce nejméně firem za posledních pět let. Rozvoj ekonomiky přitom podporuje právě jednoduchost a cenová dostupnost založení firmy a hladký start podnikání - nejlépe si v tomto směru vede z evropských zemí Dánsko následované Norskem.

V České republice je průměrný čas potřebný pro založení společnosti 20 dní a podnikatel se musí vypořádat s devíti procesními kroky; přitom v některých zemích trvá založení firmy pouhý jediný den.

Proč se u nás nedaří vytvořit přívětivé prostředí pro podnikatele?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit