Tripartita, tedy vláda, zaměstnavatelé a odbory, projednala vládní návrh prorůstových opatření. Zástupci zaměstnavatelů, odborů a vlády se však rozcházejí v názorech na užitečnosti prorůstových opatření. Uvedl to server ČMKOS eSondy.cz.
Podle předáka odborů Jaroslava Zavadila jsou navrhovaná vládní opatření nepřijatelná. Naopak zaměstnavatelé jsou s tímto materiálem, který sami pomáhali vládě připravit, relativně spokojeni. Boss odborů vyčítá materiálu podle eSondy.cz nedostatek prorůstových opatření. To si ale nemyslí prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. „Je to materiál, který zlepší řadu věcí, které v této zemi deset až 15 let nefungují," citoval server eSondy jeho vyjádření.
Koaliční vláda chce ještě ve svém funkčním období zavést celkem 18 opatření. Mezi priority patří vytvoření jednotného kontaktního místa pro exportéry, snížení počtu operačních programů na čerpání dotací z EU a audit výdajů státního rozpočtu. Součástí dokumentu je celkem 71 návrhů.
Odbory stále vidí problém ve zdravotnictví, kde nejsou uzavřené smlouvy mezi nemocnicemi a pojišťovnami, staré skončí s úderem silvestrovské půlnoci. Podle Hanáka se jakékoliv restrukturalizace nesmí dělat plošně, jak je prosazuje ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), ale cíleně. Ve zdravotnictví navíc podle něj chybí kvalitní vedení.
Tripartita se zabývala i čerpáním peněz z evropských fondů. Podnikatelé i odboráři přivítali redukci programů na rozpočtové období 2014 až 2020 a zdůraznili, že peníze by měly být využity především na zvýšení konkurenceschopnosti tuzemské ekonomiky. Tripartita měla na programu i situaci ve finanční gramotnosti nebo ústavě. Diskuze o ústavě a gramotnosti byla přesunuta na únorové jednání.
Mají odbory pravdu s tím, že vláda prosazuje málo prorůstových opatření?