Téměř tři čtvrtiny studentů míní, že současné prostředí v ČR nepřeje začínajícím podnikatelům. Pouze každý desátý tvrdí opak. Nyní podniká desetina studentů. Vyplývá to z průzkumu, který v dubnu mezi 547 studenty středních odborných učilišť, středních a vysokých škol uskutečnila prostřednictvím agentury Ipsos Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Informoval o tom server Finančnínoviny.cz.

Podnikat chce podle průzkumu 24 procent učňů, 29 procent středoškoláků a 23 procent vysokoškoláků. „Mladí lidé se do podnikání nehrnou,“ komentoval data předseda představenstva asociace Karel Havlíček. Hlavní bariérou je podle studentů nedostatek financí a odvahy. Naopak motivací je možnost finančního zajištění a nezávislost.

„Prohlubování příkopu mezi živnostníky a zaměstnanci je při rostoucím vlivu levice jednou z příčin, proč mladí nevnímají podnikání jako svůj cíl. Chyba ale není pouze v okolí, podnikání vyžaduje odvahu a připravenost zažívat jak úspěchy, tak prohry. A právě to je to, do čeho se mladí moc nehrnou. Skutečnost, že důvodem pro podnikání je finanční zabezpečení a uspořádání pracovní doby, je nebezpečný signál,“ uvedl Havlíček.

Téměř 90 procent mladých prakticky nezná žádné podpůrné programy pro svůj podnikatelský start, přesto jejich existenci v drtivé většině považují za velmi užitečnou. To, že se chtějí potkávat s lidmi z praxe je i signálem pro školy, neboť ve většině studenti hodnotí možnost setkávat se s úspěšnými podnikateli na školách jako nedostatečnou, doplnila generální ředitelka asociace Eva Svobodová.

Chtěli byste začít sami podnikat?

Povězte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit