Podmínky ve zpracovatelském sektoru v České republice se v dubnu mírně zlepšily, index nákupních manažerů (PMI) stoupl na 49,5 bodu z březnových 49,1 bodu. Index, který sleduje kromě výroby a nových objednávek zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby, je ale již 13 měsíců pod hranicí 50 bodů, která v indexu předělem mezi růstem a poklesem aktivity. O výsledcích zveřejněných společností Markit Economics informoval server Finančnínoviny.cz.

„Z údajů plyne, že podnikatelské podmínky se v českém výrobním sektoru v dubnu dále zhoršovaly, a to i přes lehké zvýšení výroby. Celkové zhoršení podnikatelského klimatu bylo ovšem jen nepodstatné a zdaleka nebylo tak závažné, jako v posledních měsících roku 2012,“ uvedla společnost.

Na negativním vyznění indexu se v dubnu nejvíce podepsaly složky nových zakázek, zaměstnanosti, dodacích lhůt dodavatelů a zásob vstupů na skladě. Naopak výroba poprvé od loňského června vzrostla.

„V porovnání s padajícími hodnotami PMI v Německu a v sousedním Polsku to je pozitivní vývoj,“ uvedla ekonomka pro střední & východní Evropu u HSBC Agata Urbanska. Špatné výsledky z Německa podle ní představují v příštích měsících riziko.

Zaznamenali jste zlepšení podmínek v průmyslu?

Řekněte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit