Většina vysokoškolských studentů, přesně 77 procent, si nějakým způsobem přivydělává. Nejčastější formou přivýdělku je brigáda, kterou má přes 40 procent studentů, na hlavní úvazek pracuje 32 procent studujících. Jen 14 procent při škole podniká. Informoval o tom server Idnes.cz.

Po škole by však chtělo podnikat třikrát víc mladých lidí, přes 38 procent. Vyplynulo to z průzkumu uskutečněného k soutěži Vodafone Nápad roku 2013. Zúčastnilo se ho téměř 1500 studentů vysokých škol ekonomického, technického i humanitního zaměření z celé České republiky.

Podle průzkumu je mezi studenty, kteří si při škole přivydělávají, zhruba stejný podíl mužů i žen. Zatímco ženy častěji než muži využívají formu brigády, muži naopak častěji podnikají. Při studiu podniká 23 procent mužů, ale jen sedm procent žen.

„Ženy bývají stejně dobrými podnikatelkami jako muži, rozdíl je však v tom, že muži mají v praxi větší odvahu svůj podnikatelský sen uskutečnit. Do podnikání se však nakonec nepustí ani řada mužů. Nejčastěji se studenti bojí neúspěchu, ztráty vlastních či rodinných financí nebo jim chybějí zkušenosti," říká Martin Kešner, zakladatel soutěže Nápad roku, která umožňuje studentům, ale i lidem z řad široké veřejnosti, přivést své podnikatelské nápady k životu.

Podle výsledků průzkumu považují studenti za vůbec největší překážku pro podnikání nedostatek finančních prostředků. V začátcích podnikání by však 40 procent z nich ještě více než finance ocenilo mentoring od zkušeného podnikatele či investora.

Studenti si často myslí, že ideální doba pro zahájení podnikání je až po ukončení studia. V praxi je tomu však přesně naopak. Převážná část úspěšných podnikatelů začala realizovat své nápady již během studia na škole, kdy ještě nebyli tolik zatíženi finančními či jinými závazky a mohli si dovolit snáze podstoupit rizika," říká Martin Kešner.

Malý podíl studentů, kteří své podnikatelské nápady a sny uvedou do praxe, je dán i slabou podporou podnikání ze strany samotných škol. Rovných 35 procent studentů si myslí, že školy podnikání nepodporují vůbec. Jen 29 procent nějakým způsobem pomoc školy připustilo.

Nejvíce zájemců o podnikání po škole je mezi studenty technických fakult (46 procent), následují studenti ekonomických (38 procent) a humanitních (32 procent) oborů.

Jednou ze škol, která nabízí pomoc v podnikání, je ČVUT. Ta otevřela inkubátor InovaJET, který nabízí prostory jako kanceláře a pořádá řadu přednášek a kurzů, jak podnikat. V současnosti tam působí 26 firem. Většina z nich nabízí vývoj softwaru, ale některé jsou i z jiných oblastí.

Pracovali nebo podnikali jste v době svého studia?

Povězte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit