Lidem se do penzijních fondů, ve kterých si mají sami spořit na penzi, moc nechce. Fondy proto vyjednávají s ministerstvem financí o vylepšení spoření. Změny chtějí například u dědění nebo doby, jak dlouho by si nechali lidé penzi vyplácet. Navrhují i to, aby byl vstup do fondu automatický. Kdo by se účastnit nechtěl, musel by se sám odhlásit. Napsal to server Idnes.cz.
Účast ve druhém penzijním pilíři se v květnu přiblížila 50 tisícům. Červen je poslední měsíc, kdy mohou do soukromého spoření na penzi vstoupit lidé starší 35 let. Fondy doufají, že zájem bude proti předchozím měsícům velký, protože lidé nechávají rozhodnutí na poslední chvíli.
Penzijní společnosti na konci posledního květnového týdne hlásily zhruba 46 tisíc podepsaných smluv, tedy o 14 tisíc více než v předchozím měsíci. „K 28. květnu proteklo na soukromé penzijní účty do penzijních společností 6,089 milionu korun,“ řekla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová.
Penzijní společnosti hlásí rostoucí zájem klientů nad 35 let. „Je to pro nás signál, že lidé začínají vnímat blížící se lhůtu 30. června. Očekáváme zapojení něco kolem 100 tisíc klientů,“ sdělil mluvčí penzijní společnosti České pojišťovny Petr Brousil.
„Vzhledem k současné situaci a vzhledem k politickým rizikům odhaduji řádově 200 tisíc účastníků,“ uvedl šéf Penzijního fondu KB Pavel Jirák. Původní odhady fondů přitom nejčastěji zněly na půl milionu v polovině roku.
Do Centrálního registru smluv (CRS) při specializovaném finančním úřadu v pražských Holešovicích chodí v posledních dnech zásilky až 1500 smluv denně. Ty zadává do registru pět pracovníků, s rozesíláním rozhodnutí o registraci pro účastníky druhého pilíře jim pomáhá dalších deset. Podle Homolové zhruba v jednom procentu případů musí úřad zájemce o 2. pilíř dodatečně kontaktovat kvůli chybám a nečitelným údajům ve smlouvách.
570 lidí si to s uzavřením penzijního spoření rozmyslelo a dohodli se s penzijní společností o zastavení řízení o registraci. „Pokud smlouva ještě nebyla zaregistrovaná na CRS, tak jsme jim vždy vyhověli,“ informoval Pavel Jirák. „Nejčastější důvody jsou ztráta důvěry, negativní ohlasy v zaměstnání, ale i reakce na zprávy v médiích o možném ukončení,“ vysvětlil mluvčí penzijní společnosti Allianz Václav Bálek.
V posledním měsíci dochází k jedné zásadní změně. Od 1. června mají oprávnění uzavřít se zájemci smlouvu o důchodovém spoření pouze zprostředkovatelé, kteří mají osvědčení o odborné zkoušce. Pokud smlouvu někdo uzavře s poradcem bez zkoušky, nebude platná. Ohlídat si to musí přímo penzijní společnost ještě jejím zasláním do registru. Seznam zprostředkovatelů se zkouškou je veřejně přístupný na webových stránkách České národní banky.
Už teď se mluví o úpravách druhého penzijního pilíře kvůli jeho zatraktivnění. Ministerstvo financí a fondy se shodly například u dědění. Pozůstalí by si nově mohli vybrat, zda chtějí peníze v hotovosti, nebo na svůj soukromý penzijní účet.
Fondům by se líbilo, kdyby si lidé mohli vybrat, jak dlouho si chtějí penzi nechat vyplácet, například mezi 15 a 30 lety. Dnes je možnost nastavená na dvacet let, anebo doživotně. Přály by si, aby vstup do soukromého spoření byl automatický, například při nástupu do zaměstnání. Kdo by si spořit nechtěl, musel by se aktivně odhlásit.
Ke zatraktivnění druhého pilíře by přispělo také to, kdyby si lidé k důchodovému pojistnému, které jim stát uvolní (3 %), nemuseli přidávat nic z vlastní kapsy (2 %). To však ministerstvo razantně odmítá.
Objevují se i návrhy na jednorázovou výplatu dvou procent v důchodu nebo přestat vázat výplatu na povinný počet odpracovaných let (v budoucnu 35 let), ale jen na důchodový věk.
Podle studie akademického pracoviště Cerge-EI mezi lety 1996 a 2013 klesl v České republice výpočet celkového důchodu pro budoucí penzisty (v závislosti na pohlaví a výši platu) o desítky tisíc až o 1,6 milionu korun. Měnil se důchodový věk, započitatelné doby do důchodu i samotný důchodový vzorec.
Kdyby byla účast ve druhém důchodovém pilíři automatická, odhlásili byste se z něj?
Povězte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.