V prvním pololetí vstoupilo do druhého pilíře penzijního systému 74 573 lidí. Původní očekávání penzijních společností bylo přitom až půl milionu. Informoval o tom server Zprávy.rozhlas.cz.
„Z těch 75 tisíc lidí zhruba dvě třetiny jsou ti, kterým opravdu již bylo víc jak 35 let. A potěšující je, že třetina lidí je mladší 35 let,“ uvedl prezident Asociace penzijních fondů Karel Svoboda.
Z dosavadních čísel je podle něj vidět, že si i mladší generace začíná uvědomovat nutnost spořit si na důchod.
Nejčastěji si lidé vybírali dynamické fondy, které více riskují. „Není to tak překvapivé, protože i ti, kterým je nyní 45 let, investují na 20 let, takže volba dynamické a vyvážené strategie dává smysl,“ vysvětluje Svoboda. Lidé starší 35 let mohli podle nynější legislativy vstoupit do druhého pilíře naposledy 1. července.
Kvůli nižšímu zájmu bude návrat zisku pro penzijní společnosti pomalejší. Stát chce proto motivovat do spoření více Čechů. Ministr financí Miroslav Kalousek navrhuje zvýšit věk pro vstup nad 40 let. Chce rovněž změnit příslušný zákon, aby umožňoval vystoupit z druhého pilíře, což nyní nejde. „Poslanci budou navrhovat, aby bylo z druhého pilíře možné po pěti letech vystoupit,“ potvrzuje Kalouskův náměstek Radek Urban.
Stejně tak bude jednodušší dědit peníze z druhého pilíře. Podle portálu Idnes.cz by dědicové měli mít možnost získat prostředky v hotovosti i tehdy, kdy by už sami do druhého pilíře vstoupili. Podle dnešních norem mají možnost získat peníze na požádání jen ti právoplatní dědicové, kteří v druhém pilíři nejsou.
Jak také uvedl server Idnes.cz, další změna by se týkala strategie vyplácení prostředků naspořených v systému. Dosud jsou možné dvě varianty: buď celoživotně, nebo během 20 let. Nová varianta počítá s tím, že by bylo možné nechat si vyplácet peníze jen 15 let. Posledním Kalouskovým návrhem je, aby lidé měli možnost nechat si vyplácet peníze z druhého pilíře i tehdy, pokud by nedosáhli 35 let povinného pojištění.
Opozice změny nepodpoří, spoření chce naopak zrušit.
Vstoupili jste do druhého pilíře, a pokud ano, proč?
Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.