Drsný úsporný kurz, který z pudu sebezáchovy museli nasadit manažeři těžební společnosti OKD, se začíná dotýkat stále více firem. Napsal to server Idnes.cz.

Vedle podniků, které pro OKD samy těžily a dodávaly do šachet své pracovníky, pociťují úsporná opatření i manažeři a zaměstnanci strojařských firem. Hlavně těch, které zaměřily výrobu na důlní stroje.

Samozřejmě, že se nás to dotklo,“ komentuje úsporná opatření OKD jednatel společnosti DuvasUni Milan Svoboda.

Přišli jsme zhruba o padesát procent zakázek a v současnosti nevíme, jak se bude naše spolupráce s OKD vyvíjet dál. Víceméně o ní hovoříme v minulém čase, protože bychom sice rádi věřili ve zlepšení, ale podle informací, které máme, to na to, bohužel, zatím moc nevypadá,“ konstatoval Milan Svoboda.

Firma zatím nemusela propouštět zaměstnance a výpadek výroby se snaží nahradit průnikem na zahraniční trhy, jde však o běh na dlouhou trať.

Zatím se nám daří udržet zaměstnance, máme totiž i nějaké zakázky v Polsku, kde se snažíme své aktivity rozšířit, ale je to těžké,“ dokončil jednatel firmy.

Ještě hůř je na tom například společnost Fite, dodávající OKD důlní stroje. Ta musela kvůli výpadku dodávek zkrátit o jeden den pracovní týden a zároveň se rozloučit se všemi zaměstnanci v důchodovém věku.

Ne všechny strojírenské firmy vyrábějící důlní stroje ale na problémy OKD doplácejí. Jedné z nejznámějších firem v oboru, opavského Ostroje, se krize těžební společnosti nedotkla vůbec.

Za poslední roky jsme OKD prakticky nic neprodali, veškerou naši produkci umíme prodat do zahraničí, takže se nás její problémy vůbec nedotkly,“ vysvětlil předseda představenstva Ostroje Vladimír Trochta.

Jak na situaci reagují hutní firmy v regionu, které od OKD odebírají černé koksovatelné uhlí pro své vysoké pece? „To, že máme silného partnera přímo v regionu, je pro nás velkou konkurenční výhodou. Od OKD odebíráme přibližně tři čtvrtiny naší celkové potřeby uhlí, z hlediska udržení plynulosti výroby jsou pro nás tedy dodávky důležité,“ říká mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava Barbora Dvořáková Černá.

Pokud by došlo k výpadku, museli bychom jej nahradit uhlím importovaným, což by znamenalo náročnější logistiku a vyšší náklady. OKD je také naším důležitým odběratelem ocelových důlních výztuží,“ dodává.

Podstatně méně jsou na dodávkách uhlí z OKD závislí v Třineckých železárnách. „OKD je jen jedním z dodavatelů uhlí směřujícího do Třineckých železáren, v případě výpadku lze zajistit dodávky odjinud,“ popisuje mluvčí třinecké firmy Petra Jurásková.

Ze zcela opačného konce se podle portálu Idnes.cz k problémům těžební firmy postavila teplárenská společnost Dalkia, odebírající od OKD černé uhlí.

Jsme s OKD partnery již mnoho let, oni nám dodávají uhlí, my jim zase teplo a elektřinu nutné pro chod dolů a zařízení. Rozhodli jsme se proto OKD v její nelehké pozici pomoci a již v tuto chvíli jsme odkoupili velké množství uhlí z jejich skladů, řádově stovky tisíc tun, které využijeme v budoucnosti,“ vysvětluje mluvčí Dalkie Milan Wagner.

Co je podle vás příčinou problémů v průmyslu v Moravskoslezském kraji?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit