Druhý pilíř důchodového systému snižuje příjem státu na pojistném z tzv. prvního pilíře neboli průběžného systému. Napsal to server E15.cz.
To je známý fakt hrozící dalším nárůstem deficitu státního rozpočtu, méně se už mluví o tom, že ten, kdo do něj vstoupí, bude mít nižší (zhruba o 15 %) státní důchod a ještě méně se ví, že kompletní administrativu spojenou s výběrem pojistného zajišťuje ze zákona na své náklady opět stát.
Do privátních penzijních fondů chodí jen hotové peníze očištěné od všech nákladů na jejich výběr. A ty nejsou zdaleka zanedbatelné. Kromě Specializovaného finančního úřadu, který vznikl nově od 1. ledna letošního roku, stát nové výběrčí sice nemá, ale tuto agendu přidal už tak vytíženým finančním úřadům. Práci navíc mají správci daně z příjmů fyzických osob, ze závislé činnosti, vymahači, metodici, školitelé a spousta dalších lidí, kteří třeba sbírají a vyhodnocují data pro Ministerstvo financí.
Nejde ale zdaleka jen o úředníky, kterým se jednoduše přidala práce navíc. Stát musel zajistit integraci druhého pilíře do daňového softwaru, který finanční úřady využívají, zaplatit jeho vývoj, integraci a správu, která stojí daňového poplatníka nemalé peníze, jelikož systém se kvůli rychlosti s jakou byla tzv. penzijní reforma schválena, vyvíjí za chodu dodnes.
Dále je podle E15.cz třeba vzít v úvahu náklady na proškolení tisíců úředníků, kteří se zabývají výběrem pojistného i procesem registrace smluv. Registraci a registr smluv má na starost právě Specializovaný finanční úřad. S jedním i druhým je přitom spojena nebývalá administrativa, jelikož například zaměstnavatelé musejí za své zaměstnance každý měsíc podávat přehled o tom, kolik komu srazili ze mzdy a odvedli na účet příslušného finančního úřadu.
Tyto přehledy lze ze zákona podat jen elektronickou cestou. Zaměstnanci finančních úřadů spravující daň z příjmů ze závislé činnosti následně Hlášení vyměří a předepíší jednotlivé částky na osobní zaměstnanecké účty jednotlivých účastníků druhého pilíře. Osoby samostatně výdělečně činné zatím nic posílat nemusí ani nemusí na svém místě příslušném finančním úřadě nic hlásit, vše vyúčtují až spolu s daní z příjmů příští rok.
A pozor, přiznání k dani bude tak mít od roku 2014 další přílohu navíc. Předvolební sliby Občanské demokratické strany o jednostránkovém formuláři, kterému bude rozumět úplně každý, tak vzaly za své.
V souladu s daňovým řádem pak případné nedoplatky převedou správci daní z moci úřední z případných přeplatků na jiných daňových účtech zaměstnavatelů či OSVČ nebo v případě, že pojistné není v tvrzené výši uhrazeno, přistoupí k vymáhání těchto nedoplatků.
To vše na účet státní pokladny všech a daňových poplatníků. Jakmile jsou peníze vybrány, finanční správa je přepošle do soukromých důchodových fondů. Fondy tak za výběr peněz neutratí ani korunu a prakticky si s penězi mohou dělat, co se jim zlíbí. Žádný výnos není garantován. Jinak řečeno, jde o učebnicový příklad zestátňování nákladů a privatizace zisků.
Fondy jsou zbaveny veškeré administrativy, která s výběrem souvisí. Tedy žádné kanceláře, vybavení, lidé, jejich proškolování, software, papírování, telefony, vymáhání. Žádný takový náklad penzijní společnosti nemají. Vláda pod vedením dnes už bývalého premiéra Petra Nečase jim dokonce před časem z peněz daňových poplatníků zaplatila i masivní propagaci s Janem Duchoslavem alias Viki Cabadajem v hlavní roli.
Jak důchodové spoření, neboli druhý pilíř nakonec skončí, je podle E15.cz doslova ve hvězdách.
Jaký máte názor na druhý důchodový pilíř?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.