Malí podnikatelé v ČR se nedívají na svoji budoucnost příliš optimisticky. Jak vyplývá z aktuálního průzkumu Sberbank, o němž informoval server Zprávy.rozhlas.cz, více než třetina firem neplánuje investovat do rozvoje vlastního byznysu.

Téměř polovina dotázaných podniků s obratem do 25 milionů korun ročně uvedla, že vidí největší překážky pro svůj budoucí rozvoj v přílišné administrativní náročnosti.

Ruku v ruce s tím jde přehršel právních změn. Právě nutnost vyrovnávat se téměř neustále se změnami legislativního prostředí brzdí firmy v podnikání.

Možná i proto byly malé podniky v průzkumu tak opatrné, když odpovídaly na otázku, zda plánují investice do svého podnikání. Více než třetina řekla, že letos ne. Pětina malých firem a podnikatelů mluví o propouštění a 13 procent dotázaných připustilo pokles obratu.

Přestože už se objevují známky hospodářského oživení, ekonomické impulzy například z Německa k nám obvykle přichází se zpožděním několika měsíců. Na oživení se navíc podílí hlavně velké podniky. Mnohé malé, například strojírenské firmy se dostanou k výdělku až jako dodavatel různých komponentů pro velké hráče.

A svou roli stále hraje i negativní vliv administrativních a legislativních změn. Mnoho malých podnikatelů totiž kvůli nim uvažuje, zda svoji odbornost raději nevyužijí jako zaměstnanci v továrně, a nezbaví se tak starostí.

To naznačuje i rozdíl mezi obory, který ukázal průzkum Sberbank. Zatímco ve službách a v obchodu čeká příští rok zlepšení situace téměř polovina podnikatelů, ve strojírenství, v průmyslu a výrobě je to jen 30 procent. A stejná část naopak čeká zhoršení svého podnikání. 

Proč jsou podle vás malé firmy opatrné při plánování investic?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit