Střední uměleckoprůmyslová škola v Železném Brodě na Jablonecku chce po letech začít opět vychovávat sklářské technology. Napsal to server Novinky.cz.
Na nový obor lákala škola na sedmém ročníku veletrhu vzdělávání a pracovních příležitostí Educa, který proběhl v Liberci v uplynulém týdnu. Na přehlídce se představilo 80 škol z celé ČR a také čtyři desítky zaměstnavatelů s tisícovkou volných míst.
Obor technologie skla chce železnobrodská škola otevřít od příštího školního roku.
„U nás byl vyučován dlouhé roky, kvůli nedostatku zájmu jsme ho převedli do obecnější chemie a aplikované chemie. Tím se nám podařilo udržet zázemí, jak v laboratořích, tak i pedagozích a můžeme dnes, kdy nastává jiná situace a firmy potřebují technology, obor znovu otevřít,“ uvedla ředitelka školy Zdeňka Laštovičková.
Studenty ke studiu v tomto oboru chce motivovat i sklářská firma Preciosa, pět nejlepších od ní dostane roční stipendium 5000 korun. „Preciosa stejně jako ostatní průmyslové podniky vnímá nedostatek technicky vzdělaných absolventů,“ uvedla za firmu Petra Řezníčková.
České sklářství v minulých letech procházelo krizí. Přesto je pro ČR nadále významným průmyslovým odvětvím. Podle analýzy liberecké univerzity, zveřejněné před několika dny, navzdory problémům tržby tomuto odvětví rostou. Od 90. let minulého století se zvýšily o 160 procent. Významné firmy v oboru očekávají růst i v dalších letech.
Nalákat děti ke studiu se na třídenním veletrhu v liberecké Tipsport areně snažily i další střední školy. Řada z nich se je snažila zaujmout ukázkou praktické výuky. Za pomocí speciální tužky například děti mohly vytvářet obrázek na monitoru počítače nebo si vyzkoušet práci v lese na zmenšenině nakladače klád.
Podle odhadu ředitele liberecké Střední odborné školy a Gymnázia (ISŠG) Na Bojišti Zdeňka Krabse byl zájem o veletrh obdobný jako v minulosti. I tentokrát přišlo několik tisíc lidí.
Jen na prezentaci na veletrhu ale školy při náboru studentů nespoléhají. Například ISŠG Na Bojišti si pochvaluje spolupráci s 11 základními školami.
„Jednou za měsíc k nám děti přijdou a něco si u nás vyrobí. Věnují se jim mistři i naši studenti,“ řekl Krebs. Podle něj je taková výuka potřeba, řada dětí ani neumí držet šroubovák.
Považujete profesi sklářského technologa za atraktivní?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.