Poblíž Chabařovic na Ústecku by mohl do dvou let vzniknout podnik na zpracování starých pneumatik. Chabařovice jsou ale podle tamního starosty proti. Nový podnik by podle něj zhoršil životní prostředí ve městě. Informoval o tom server Zprávy.rozhlas.cz.

„Když jsme se to dozvěděli, tak jsme se zhrozili, protože máme zkušenost s bývalou plynárnou v Úžíně, kde docházelo k podobnému procesu. Tam se zplyňovalo uhlí a přidávaly se do toho také pneumatiky. Samozřejmě tady byl charakteristický zápach po celém údolí,“ říká chabařovický starosta Josef Kusebauch z SNK ED.

Podle Martina Prachaře z firmy, která chce provoz postavit, nejsou obavy na místě. Pneumatiky by se totiž nespalovaly, ale nechávaly rozložit ve velkém teple bez přístupu vzduchu. Z toho by vnikly tři složky, které by se daly dál použít:

„Tou jednou složkou, která nás zajímá energeticky, je plyn. Ten se jímá do zásobníku. Pak tam vzniká olejnatá složka, což je v uvozovkách lehký topný olej. A když celý proces končí a nádoba vychladne, tak tam zůstane sypký uhlíkový prach,“ vysvětluje Prachař.

Uhlíkový prach a olej by investor odvážel k dalšímu zpracování. Plyn by ale zůstával v podniku, kde by posloužil jako energie k další výrobě. „V té kogeneraci se spaluje plyn, je tam klasické dynamo, při spalování plynu běží motor a ten vyrábí elektrický proud,“ doplňuje.

S tím ale chabařovický starosta nesouhlasí. Má obavy z podle něj nestálého oleje a také z toho, že při hoření plynu by mohly vznikat škodlivé látky: „Problémem by byl jednak zápach, ale myslíme si, že by to byly i ty škodliviny ze spalování,“ poznamenává starosta.  

S tím Martin Prachař nesouhlasí. Plyn je prý podobný zemnímu plynu a neměl by životní prostředí zatížit.

Krajský úřad Ústeckého kraje společnosti, která chce provoz poblíž Chabařovic postavit, vrátil záměr zpátky k doplnění dokumentace: „My jsme tady od toho, abychom odborně posoudili jeho vliv na možné negativní dopady,“ uvádí krajský radní pro životní prostředí Arno Fišera z ČSSD.

Po doplnění všech náležitostí tak čeká záměr investora nové posuzování vlivu provozu na životní prostředí, při kterém se plánuje i diskuse s veřejností.

Co by podle vás přinesl nový podnik na zpracování pneumatik?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit