Inženýrská společnost Re-em-form podnikatele Jana Štrunce připravuje projekt závodu na obalové sklo, který má do tří let vyrůst v nové průmyslové zóně ve středním Vietnamu. Na akci za víc než dvě miliardy korun se budou podle Štruncových plánů podílet zejména české firmy, a to jak stavaři, tak dodavatelé technologií. Napsal to server E15.cz.
O záměru již informovalo vietnamské ministerstvo průmyslu, serveru E15.cz to potvrdil sám Štrunc. Podle něj je v zemi nevykrytá poptávka pivovarů a dalších odběratelů po obalovém skle, jež se tak musí dovážet. „Ve Vietnamu fungují pouze malé sklárny, které kapacitně zdaleka nestačí potřebám trhu,“ upřesnil Štrunc.
Investorem továrny je firma European Safe Glass založená v roce 2010 skupinou vietnamských akcionářů, a v níž má Štrunc přislíbený zhruba čtvrtinový podíl. Finančně se na projektu, který už společnost chystá dva roky, bude zřejmě podílet americká banka. Podrobnosti o financování však Jan Štrunc zatím odmítl zveřejnit.
„European Safe Glass už od vlády získala všechny potřebné licence povolující těžbu písku a výrobu skla, což je v socialistickém Vietnamu, kde všechno reguluje stát, velmi důležitý krok,“ vysvětlil podnikatel.
Investice do sklárny dosáhne 80 milionů eur (2,2 miliardy korun). Většinu z této částky podle Štruncových plánů získají české firmy. Stroje má dodat Sklostroj Turnov, který zpracovává technologický projekt, a tavicí pece budou z teplického podniku Teplotechna – Prima. Generálním dodavatelem stavby by mohla být firma PSJ, s níž Štrunc nyní jedná.
„Projekt se těší podpoře vietnamského státu,“ řekl Štrunc, který se kvůli sklárně setkal s náměstkyní ministerstva průmyslu Ho Thi Kim Thoa. Ta už akci zařadila do plánu hanojské vlády, která bude financovat přivedení silnice, plynu a dalších sítí do nové průmyslové zóny Trieu Trach, stejně jako rozšíření blízkého přístavu. Ve sklárně najde práci přes pět stovek lidí.
Štrunc zdůraznil, že spolupráce se státem je důležitá pro americké banky, pro něž je spoluúčast vietnamské vlády podmínkou pro financování akce. S angažováním tuzemských státních institucí, tedy České exportní banky a pojišťovny EGAP, Štrunc nepočítá.
Výrobu by mohl závod odstartovat zhruba do tří let. „Pokud do konce letošního roku bude hotová silnice a stihnou se další přípravné práce, továrnu bychom mohli otevřít do konce roku 2016,“ doplnil Jan Štrunc, který chystá kompletní projekt závodu včetně zajištění odbytu.
Myslíte si, že zakázka pro Vietnam přinese nová pracovní místa v ČR?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.