Rakouská firma Schweighofer chce poblíž Vodňan postavit obří pilu za čtyři miliardy korun. Zaměstnala by 500 lidí, další místa by mohla vzniknout v navazujících službách. O záměru rozhodnou lidé v referendu, které vodňanská radnice spojí s květnovými volbami do Evropského parlamentu. Na svých stránkách to uvedl portál Finančnínoviny.cz.

Firma by chtěla ve velkém zpracovávat jehličnaté kulatiny, která se nyní vyváží pouze v surovém stavu. Pila by měla ročně zpracovat až milion kubíků dřeva, což je zhruba pětina veškerého českého vývozu.

Projekt tak podporuje i ministerstvo zemědělství. Pila by představovala v Jihočeském kraji největší investici od výstavby Temelína.

Provoz by ale zvýšil dopravní zátěž v okolí, což je jeden z důvodů, proč radnice vypíše kvůli záměru referendum. Ještě před ním nechala vypracovat ekonomickou studii, která zanalyzuje dopady investice. Dokument bude zveřejněn, aby se lidé mohli rozhodnout i podle něj, řekl Hospodářským novinám starosta Viktor Blaščák.

Holzindustrie Schweighofer nyní podle svých webových stránek provozuje dvě velké pily a dva navazující závody v Rumunsku. Zaměstnává tam asi 2500 lidí. Své produkty vyváží zhruba do 60 zemí, export tvoří 80 procent její produkce.

Podporujete projekt obří pily u Vodňan?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit