Ženy OSVČ, které chtějí založit rodinu, často řeší spoustu otázek týkajících se státní finanční podpory. Budou muset přerušit podnikání? Uživí je státní podpora? Peněžitou pomoc v mateřství vyplácí Státní správa sociálního zabezpečení ze systému nemocenského pojištění, a to přibližně do půl roku věku dítěte. Poté obvykle navazuje rodičovský příspěvek, který poskytuje příslušný úřad práce v maximální celkové výši 220 tisíc korun po dobu od 19 měsíců do čtyř let věku dítěte. Musí, proto žádat o finanční podporu u dvou institucí. Zprávu uveřejnil portál e-sondy.cz.

Výplata má ale jeden háček. Jestliže budoucí maminka chce získat mateřskou, musí si platit vedle záloh na sociální pojištění také dobrovolné nemocenské pojištění, a to po dobu minimálně 270 dní během dvou let a 180 dní v posledním roce před datem nástupu na mateřskou. V praxi to znamená, že na začátku zjištěného těhotenství už je pozdě. „Jedním z mála případů, kdy se platba záloh na nemocenské pojištění OSVČ skutečně vyplatí, je plánovaná mateřská. Za minimální měsíční zálohy 115 korun po dobu například jednoho roku před porodem získá žena na mateřské v úhrnu 22 736 korun." upozorňuje daňová poradkyně Blanka Štarmanová. Rozloženo na šest měsíců se sice OSVČ zdaleka nedostane na obvyklý měsíční příjem, přesto dostane od státu víc, než zaplatila. Ode dne nástupu na mateřskou dovolenou už nesmí OSVČ fakturovat ani osobně vykonávat podnikatelskou činnost, jinak o mateřskou přijde. Podle Státní správy sociálního zabezpečení nicméně OSVČ samostatnou výdělečnou činnost přerušovat nebo ukončovat nemusí, pokud je vykonávána prostřednictvím zaměstnanců nebo spolupracujících osob této OSVČ. To platí jak pro prodavačky dočasně řídící prodejnu, tak pro rodinné podniky, kdy chod převezme například manžel.

Přerušovat živnostenský list se vyplatí pouze tehdy, pokud žena plánuje zůstat s dítětem delší dobu doma, anebo podnikat pouze ve velmi omezené míře. Pokud však chce hned při skončení mateřské na podnikání opět navázat, je to podle odborníků zbytečné. Každý úplný měsíc, kdy žena pobírá schválenou podporu v mateřství (a posléze rodičovské příspěvky), za ni stejně platí sociální i zdravotní pojištění stát. Podnikající žena, která nemá nárok na mateřskou, například proto, že si neplatila nemocenské pojištění, může rovnou pobírat rodičovský příspěvek, který činí maximálně 220 tisíc korun. Tím však bohužel ztrácí i nárok na výběr délky rodičovské automaticky spadne do té čtyřleté doby s nejnižšími měsíčními dávkami.

Zaujaly vás tyto informace a považujete je za přínosné?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-

 

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit