Orkla se měla o jednu z největších firem na tuzemském potravinovém trhu ucházet už i v minulosti. Konkrétně v roce 2008, když Leoš Novotný st. a jeho partneři nakonec prodali společnost islandsko-pobaltskému investičnímu fondu Nordic Partners. Tehdy byla cena za Hamé 4,5 miliardy korun. Nyní se částka zvýšila na 4,7 miliard. Začlenění lídra mezi tuzemskými výrobci polotovarů, konzervovaného masa a zeleniny a omáček do Orkly musí ještě schválit antimonopolní úřady v zemích, kde norská průmyslová skupina působí. Zprávu zveřejnily e-sondy.cz.
„Tuto změnu vnímám pozitivně. Skupině Hamé se mimořádně daří. Nyní firma potřebuje silného zkušeného vlastníka, který jí dá nový impuls, dostatečně využije její potenciál a podpoří ji v jejím dalším růstu a rozvoji,“ zdůraznil generální ředitel Hamé Martin Štrupl.
Orkla ve střední Evropě vedle Vitany vlastní rakouskou společnost Felix a rumunskou Orkla Foods Romania. „Silnější pozice ve střední Evropě zajistí Orkle prostor pro další růst na těchto trzích,“ řekl k transakci viceprezident společnosti Orkla Atle Vidar Nagel-Johansen. „Převzetím Hamé zdvojnásobí Orkla svůj obrat ve střední Evropě", uvedl mluvčí Linka. Hamé loni vykázala tržby 4,9 miliardy korun a čistý zisk 234 milionů korun. Téměř 70 procent tržeb je z České republiky a Slovenska, export firmy směřuje zhruba do 40 zemí světa na pěti kontinentech.
Starostku Kunovic, kde firma sídlí, Ivanu Majíčkovou změna majitele zaskočila. Radnici o tomto kroku prý nikdo neinformoval. Starostka nicméně věří, že k hromadnému propouštění z celkového počtu 2 400 zaměstnanců nedojde. Majitelé se v této firmě měnili už několikrát a nikdy to počty lidí neovlivnilo. V to samé věří i manažer vnějších vztahů Hamé Petr Kopáček. „V zaměstnanosti bychom i s novým vlastníkem měli pokračovat tak, jako dosud. Nic se nemění, celá firma včetně výroby funguje dál. Díky transakci naopak očekávám další rozvoj Hamé,“ dodal.
Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-