Včas nezaplacená faktura mezi dvěma firmami měla v roce 2015 v ČR průměrnou hodnotu 11 830 korun. Vyplývá to z více než 15 tisíc případů, které v loňském roce řešila jedna z největších inkasních agentur v ČR B4B Inkasso. Zprávu uvedl portál BusinessInfo.cz.

Ve srovnání s rokem 2014 se částka snížila o 926 korun. Nejvíce případů řešila agentura mezi firmami v oblasti odpadů, energetiky a dopravy. Do statistiky zahrnula pouze případy do hodnoty 200 tisíc korun.

Podle jednatele společnosti B4B Inkasso Miroslava Rozbroje se mezi firmami stále více projevuje trend udělat co nejvíce pro to, aby pohledávka po splatnosti vůbec nevznikla.

Roste zájem o preventivní program, díky kterému mohou naši klienti získat důležité informace o platební morálce nového obchodního partnera ještě před tím, než s ním začnou spolupracovat. Mnohokrát se stalo, že se tak vyhnuli pozdějším komplikacím. Ze zkušenosti totiž víme, že je-li firma například zasažena třeba jen jednou exekucí, výrazně klesá šance, jak z ní peníze mimosoudně vymoct,“ řekl Rozbroj.

Často se stává, že se firmy nezaplacenými pohledávkami začínají zabývat příliš pozdě. Přitom do tři měsíců od data splatnosti je největší šance, že věřitel dostane své peníze. Úspěšnost inkasa u pohledávek do tří měsíců se v B4B Inkasso pohybuje nad 90 procent. S každým měsícem stáří toto procento klesá.

Agentura registrovala zvýšený zájem o vymáhání u živnostníků, pro které může třeba jen jedna nezaplacená faktura představovat existenční problém.

Živnostníci se na nás obracejí stále častěji. Vyhovuje jim, že pracujeme i s jednou konkrétní pohledávkou a není třeba mít je ve větším objemu. Mohou tak hodit za hlavu starost s vymáháním peněz, která je stála spoustu času a energie,“ řekl Miroslav Rozbroj. Někdy slýchá obavy, že předáním pohledávky inkasní agentuře živnostník ztratí svého klienta. Na to má ale jasnou odpověď: „Nejlepší obchodní vztahy jsou ty, kdy obě strany plní své závazky. Pokud to tak není, spolupráce nemůže dlouho fungovat. Když si živnostník o zaplacení dluhu neřekne, věřitel toho může dlouho zneužívat a může se také stát, že své peníze neuvidí nikdy.“

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit