Po třech měsících v úpadku dostal poslední těžař černého uhlí v Česku druhou šanci. Věřitelům se ale peníze nevrátí. Proti reorganizaci se vyslovil jediný věřitel, firma Indus Praha, uvedl server Ihned.cz.

Místo okamžitého konce čeká posledního černouhelného těžaře v Česku, firmu OKD, až sedm let fungování. Jeho věřitelé až na jediného jednomyslně schválili řešení úpadku firmy reorganizací, ne konkurzem. Ten by znamenal zavření OKD, rozprodej majetku a téměř okamžité propouštění horníků.

Největší spokojenost byla vidět na odborářích. "Jsem rád, že můžu dát první signál zaměstnancům, že budou mít práci, že se celá situace uklidní, dál se bude těžit uhlí a dojde k postupnému řízenému útlumu," prohlásil předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík.

Nyní má podle zákona vedení OKD 120 dnů na přípravu reorganizačního plánu. V takto složitém případu je ale možné, že soudce firmě tuto dobu prodlouží o dalších 120 dní.

Vedení firmy na něm nicméně prý již pracuje.

Těžařská firma OKD je v úpadku od začátku května. Finanční problémy má již několik let, po která na ni tvrdě dopadají hlavně nízké ceny uhlí na světových trzích.

Věřitelé dostanou 2,5 procenta

Nezajištění věřitelé, kterých je drtivá většina, ze svých peněz ani při reorganizaci příliš neuvidí. Nyní mají šanci získat za ideálních podmínek pouhá 2,5 procenta z hodnoty svých pohledávek, v horší variantě by to ale mohla být i nula.

Přesto se proti reorganizaci vyslovil jediný věřitel, firma Indus Praha. Ostatní pravděpodobně doufají, že po úspěšné reorganizaci budou s OKD dál spolupracovat a své ztráty si alespoň částečně vynahradí.

"Klient s největší pravděpodobností nedostane ze svých pohledávek zpět nic, ať se děje, co se děje. V případě, že bychom to trápení ukončili rychleji, má nárok aspoň na to, aby si vyžádal zpět DPH a tyto finanční prostředky použil v rámci svého podnikání jinak," uvedl právník Indusu Pavel Škvára.

Na jednání Krajského soudu v Ostravě dorazilo 120 z 551 věřitelů firmy. Schůze rozšířila věřitelský výbor ve složení AWT, zdravotní pojišťovna Revírní bratrská pokladna a Česká správa sociálního zabezpečení o jediného zajištěného věřitele, společnost Zeppelin.

Podle insolvenčního správce Leeho Loudy, kterého věřitelé potvrdili ve funkci, umožní reorganizace kontrolovaný útlum dolů, postupné snižování počtu zaměstnanců a omezí bezpečnostní rizika spojená s okamžitým uzavřením dolů v případném konkurzu.

Během konkurzu by podle správce nebylo možné bez zajištěného financování doly provozovat. Nutno dodat, že již nyní musela vláda OKD schválit úvěrovou linku 700 milionů korun na mzdy zaměstnanců, a jak v úterním rozhovoru pro HN uvedl generální ředitel firmy Dale Ekmark, firma bude pravděpodobně potřebovat další peníze i v příštím roce. I proto se pokusí sehnat pro provozování dolů strategického partnera.

Do kladného provozního zisku by se podle plánu managementu měly doly dostat až v roce 2018. V návaznosti na rentabilitu jednotlivých dolů se mají některé z nich postupně uzavírat. Prakticky jasné je, že ještě letos zavře ztrátový Důl Paskov, následovat by měl Darkov a v roce 2018 i Lazy, kde postupně dojde těžitelné uhlí. Poslední Důl ČSM zavře pravděpodobně v roce 2023.

S tím bude spojeno i postupné snižování počtu zaměstnanců OKD. Těch je dnes spolu s agenturními zaměstnanci zhruba 12 tisíc. Již za pět let jich ale bude podle Ekmarka zhruba polovina.

Bez Citibank

Velký rozruch se v minulých dnech strhl ohledně věřitelů, kterým nebyly uznány pohledávky, a tak prakticky přišli o možnost jakkoliv ovlivňovat budoucnost OKD. Insolvenční správce se s tím "nepáral" a popřel 17,4 z 20,3 miliardy korun pohledávek, které věřitelé do insolvence přihlásili.

Patřily mezi ně necelé dvě miliardy, které chtěl stát za náklady spojené s útlumem těžby, ale hlavně největší věřitel, londýnská pobočka Citibank a její pohledávky za zhruba 10,5 miliardy korun.

Jedná se o dluhopisy vydané firmou NWR, majitelem OKD, za které těžařská společnost ručila. Citibank v pondělí poslala soudu argumentaci, ve které se snažila rozhodnutí správce ještě na poslední chvíli změnit. Neúspěšně. Držitelé dluhopisů se již minulý týden nechali slyšet, že v případě neúspěchu zvažují i mezinárodní arbitráž proti Česku.

Souhlasíte s rozhodnutím věřitelů, že společnost OKD dostane "druhou šanci"?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit