České firmy patří spolu s polskými a srbskými k těm, o které mají fondy soukromého kapitálu největší zájem. O dobré kondici ekonomiky svědčí i rekordní nárůst počtu nově zakládaných společností v zemi.

V realitách posilují čeští investoři

Rostoucí kondice i sebevědomí českých firem se projevuje v mnoha oblastech. Jednou z nich je i trh s nemovitostmi. Na něm domácí investoři letos zatím stáli za nákupy u 65 procent obchodovaných kancelářských a 59 procent maloobchodních nemovitostí. Koláč, ze kterého si ukrojili, přitom rozhodně není malý. „V první polovině roku 2016 byly na českém realitním trhu uzavřeny investiční transakce v celkovém objemu 950 milionů eur,“ uvádí Jiří Horák, investiční analytik společnosti JLL. 

V první polovině letošního roku bylo na trhu s nemovitostmi uzavřeno celkem 25 investičních transakcí. Z toho 47 procent připadlo na maloobchodní nemovitosti, 22 procent na kanceláře, 8 procent na sklady a zbytek na multifunkční nemovitosti a hotely. Největší transakcí prvních šesti měsíců roku 2016 byl prodej retailového portfolia Atrium European Real Estate společnosti Arcona Capital za cca 100 milionů eur.

Kromě nárůstu podílu tuzemských investorů přitáhly české nemovitosti také nové globální hráče, jako například jihoafrické skupiny NEPI a Rockcastle, australský Macquarie nebo americkou LaSalle Investment Management.

"Do konce roku se očekává uzavření ještě několika transakcí přesahujících 100 miliónů eur. Díky tomu by mohl být překonán loňský rekordní investiční výsledek," komentuje vývoj Lenka Šindelářová, vedoucí poradenství v BNP Paribas Real Estate v České republice.

Jmění firem roste

Na rostoucí sílu domácích firem ukazují i další signály. „O zlepšení kondice českých firem svědčí například také zvýšení rentability aktiv (ROA), respektive vlastního jmění (ROE). ROA, bez zahrnutí finančního sektoru, se loni v průměru zvýšila na 2,6 procenta, zatímco před dvěma roky činila jen 2,2 procenta. V případě ROE došlo ke zlepšení z 23 na 26 procent,“ upozorňuje David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte.  Zatímco ROA poměřuje zisk s celkovými aktivy investovanými do podnikání bez ohledu na způsob financování, ROE ukazuje návratnost kapitálu, tedy ziskovost vzhledem k vlastnímu kapitálu.

O atraktivnosti tuzemských firem svědčí také objem investic takzvaných fondů soukromého kapitálu. V celé střední Evropě se loni dostal na nejvyšší úroveň od roku 2009. Podle odborníků to dokládá, že firmy v regionu již překonaly dopady finanční krize.

Podle organizace Invest Europe se celková částka, kterou tyto fondy loni v regionu investovaly, zvýšila oproti předchozímu roku o čtvrtinu na 1,6 miliardy eur. Investice mířily do celkem 312 společností, z toho téměř 130 představovaly start-upy. Pro fondy byla Česká republika v letech 2012 až 2015 po Polsku a Srbsku třetí nejatraktivnější zemí.

Rodí se budoucí šampioni

Dobrou výkonnost ekonomiky dokládá i rekordní tempo, jakým v zemi přibývají nové firmy. Pokud současný trend vydrží i v druhé polovině roku, vznikne letos nejvíce firem za posledních devět let. „Za předpokladu, že nové firmy budou přibývat stejně rychle i ve druhém pololetí, bude překonán rekordní rok 2015,“ potvrdila analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že enormní zájem o nové podnikání souvisí s příznivým vývojem tuzemské ekonomiky.

V prvním pololetí bylo založeno 13 731 firem a celkový počet společností v České republice dosáhl téměř 441 000. Přírůstek za první pololetí byl o dvě procenta vyšší než za stejné období loňského roku.

Do základního kapitálu nových firem v prvním pololetí 2016 podnikatelé investovali 9,4 miliardy korun, o 2,1 miliardy více než ve srovnatelném období loňského roku. Tři čtvrtiny z celkového objemu bylo upsáno v základním jmění akciových společností.

V polovině roku tak bylo v Česku evidováno 440 910 firem, z toho 25 703, tedy 5,8 procenta, akciových společností a 415 207, tedy 94,2 procenta společností s ručením omezeným. „Podíl akciových společností na podnikatelské základně dlouhodobě klesá, a tento trend pokračoval i v první polovině roku 2016. Klesající zájem podnikatelů o akciové společnosti souvisí se zákazem anonymních akcií a vyšší kapitálovou náročností při založení firmy,“ uzavírá Petra Štěpánová.

Autor: Dalibor Dostál

Zdroj: Převzato z portálu http://www.businessinfo.cz/.

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit