Čínská sklářská firma se zajímá o pozemky v druhé průmyslové zóně v Chebu, která zde vyroste po roce 2020. Ta první je díky výhodné poloze města vůči německé dálniční síti téměř vyprodaná. Cheb je mezi investory oblíbeným místem i přesto, že jim město při prodeji pozemků neposkytuje žádné slevy a jeho starosta nesouhlasí ani s pobídkami ze strany státu.
Stávající průmyslová zóna v Chebu je prakticky vyprodaná, své haly zde má DHL, Tchibo nebo Playmobil. "Momentálně už nejsme schopni přijmout dalšího velkého investora," říká starosta města Petr Navrátil. Situaci má změnit druhý průmyslový park, jehož stavbu v lednu schválila vláda a kolem kterého již nyní krouží první zájemci.
Druhá průmyslová zóna v Chebu vyroste až po roce 2020. Do té doby bude na pozemcích, které už nyní z drtivé většiny patří městu, hospodařit střední zemědělská škola. Zájem o stavbu v zóně Cheb II však už nyní projevilo několik firem. "Jedná se například o čínskou firmu, která vyrábí sklo a na výstavbu své haly potřebuje velmi dlouhý pozemek," říká Navrátil.
Kvůli speciálním technologiím, které čínská společnost používá, musí její hala měřit zhruba jeden kilometr. Budoucí průmyslový park v Chebu může nabídnout pozemky o délce až 1,7 kilometru, což je v rámci Česka ojedinělé. "Rozsáhlých území určených pro průmyslové účely není v Česku mnoho. Průměrná délka pozemků, které investoři poptávají, se pohybuje od 300 do 600 metrů," potvrzuje mluvčí CzechInvestu Petra Menclová.
Číňané se nyní rozhodují, zda svůj závod postavit v tuzemsku, nebo v Polsku. "Zájem z jejich strany je velký, dokonce se do Chebu přijedou podívat. A to i přesto, že zóna bude v nabídce až za čtyři roky," dodává Navrátil, který v prosinci loňského roku kvůli obvinění v kauze ROP Severozápad přerušil své členství v ČSSD.
Chcete slevu? Tak běžte jinam
Cheb je pro investory lákavou lokalitou především díky svému napojení na německou dálniční síť, přítomnosti letiště nebo dálnice D6. Díky tomu si město může dovolit jednat s investory relativně tvrdě. Cheb jim zásadně odmítá poskytovat jakékoliv pobídky nebo slevy při prodeji pozemků. "Firmám pomůžeme při jednání s úřady, ale pozemky jim prodáváme za tržní ceny," říká Navrátil. "Pokud požadují slevu, tak od nás vždy dostanou odpověď: běžte pryč, my pozemek prodáme někomu jinému," dodává.
Na pobídky pro současné firmy v Chebu ze strany CzechInvestu se starosta dívá spíše s rozpaky. "Z mého pohledu je to vyhození peněz z okna, protože ta firma by zde stejně zůstala," komentuje podporu investorů Navrátil.
"Dosavadní investiční pobídky již nemohou být efektivní, a jsou navíc snadno politicky zneužitelné," souhlasí také poradce prezidenta Hospodářské komory Ladislav Minčič. Podle jejího prezidenta Vladimíra Dlouhého existují vhodnější cesty, jak zahraniční kapitál v tuzemsku podpořit, například i pomocí lepší telekomunikační infrastruktury.
"Systém investičních pobídek využívají všechny naše sousedské státy. Pokud by je Česko nenabízelo, pak bychom z hlediska přímých zahraničních investic nebyli konkurenceschopní," oponuje Menclová. Úplné zrušení pobídek za stávající situace odmítá i Dlouhý. Ten by ale finance místo do montoven směroval do odvětví, která nejvíce pomohou k růstu tuzemské ekonomiky.
Menclová zároveň dodává, že CzechInvest poskytuje investorům v regionech s podprůměrnou mírou nezaměstnanosti, jako je Cheb, pouze slevu na dani z příjmů. "Nejedná se tedy o přímý výdaj státního rozpočtu, hmotná podpora na pracovní místa se poskytuje pouze v okresech s nadprůměrnou mírou nezaměstnanosti," říká.
V okrese Cheb je nezaměstnanost dlouhodobě velmi nízká. V lednu bylo bez práce pouze 3,6 procenta lidí a na jedno volné pracovní místo zde připadá 1,3 uchazeče. Zdejší firmy tak mají často problém sehnat kvalifikované zaměstnance. "Je to otázka peněz. Spousta zdejších lidí dnes pracuje v Německu, a pokud by se mzdy přiblížily těm německým, tak se ti lidé vrátí zpátky," říká Navrátil, který nevidí řešení ani v dovozu pracovníků z Ukrajiny. Podle něj však může dojít k tomu, že řada firem nebude schopna vysokou hladinu mezd akceptovat a zkrachuje.
Pobídky čekají změny
Nárok na pobídky od státu mají v současné době firmy ze zpracovatelského průmyslu a technologická nebo datová centra. Ty musí splnit podmínky stanovené v zákoně o investičních pobídkách, mezi které patří třeba zachování pracovních míst po dobu nejméně pěti let, nebo investice do majetku minimálně 50 milionů korun. Mezi nejčastější formy pobídek patří sleva na dani z příjmu, finanční podpora na vytváření nových pracovních míst, případně osvobození od daně z nemovitosti.
Zákon o investičních pobídkách by se brzy mohl dočkat změny. Ministerstvo průmyslu společně s CzechInvestem nedávno přišlo s návrhem, že finanční podpora by měla mířit spíše do technologických center. "Změny mají za cíl více podpořit investice s vysokou přidanou hodnotou, které s sebou přináší i vyšší růst mezd a zvyšování životní úrovně obyvatel, nejde nám tedy o podporu nových pracovních míst, ale o kvalitu investic," řekl v lednu generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera.
Zdroj: převzato z www.ihned.cz
Sdělte nám svůj názor pod tímto článekm nebo na Facebooku.
-lhe-