Společnost Vítkovice Power Engineering na sebe podala návrh na konkurz a vzbouřila se tak proti svému majiteli Janu Světlíkovi. Většina z 800 zaměstnanců firmy přijde pravděpodobně o práci. O dalším směřování firmy bude rozhodovat soud. Hospodářské noviny přináší otázky a odpovědi ohledně vzpoury ve Vítkovicích.
Dceřiná firma ze strojírenské skupiny Vítkovice ostravského miliardáře Jana Světlíka se včera proti svému majiteli vzbouřila. Vedení Vítkovice Power Engineering v úterý proti vůli své mateřské firmy napsalo na soud, že chce firmu poslat do konkurzu.
VPE se už prakticky rok nachází v úpadku, každý měsíc prodělává desítky milionů korun a má velké problémy s nedostatkem hotovosti.
Podle mateřské společnosti přesto byla stále šance na její záchranu. V pondělí poslala firma ELFE indikativní nabídku na pronájem či koupi části VPE. Souběžně prý probíhala jednání o odprodeji společnosti Hard Jeseník, dceřiné firmy Power Engineeringu. Existoval údajně i partner, který měl v plánu koupit a spolu s VPE dostavit problémovou tureckou elektrárnu Adularya za 12 miliard korun.
Hospodářské noviny přináší odpovědi na nejdůležitější otázky.
1.) Co to znamená pro Vítkovice Power Engineering
Firmě VPE zbývalo posledních 14 dní na to, aby předložila plán na svou reorganizaci. Věřitelé, insolvenční správce i VPE sami deklarovali, že jediná šance na záchranu je prodej či pronájem firmy případnému investorovi. Konkurz je v rámci insolvencí většinou nejméně preferované řešení a prakticky dojde k rozprodeji majetku insolvenčním správcem.
O dalším směřování firmy bude rozhodovat soud. Je ale dost nepravděpodobné, že dá při současných ztrátách firmy jedné ze stran další tři až šest měsíců na to, aby připravila nový reorganizační plán. Otázkou je, jestli avizovaní zájemci, tedy firmy Elfe a Ferrit Mining, budou mít zájem o koupi VPE či jeho části i během konkurzu.
2.) Co to znamená pro mateřskou společnost
Vedení mateřské firmy Vítkovice a.s. již s Power Engineeringem stejně nepočítalo. Krach firmy se již promítl do loňské ztráty skupiny. I šéf Vítkovic Libor Witassek se nechal slyšet, že záchrana VPE je pro něj spíše otázkou reputace a uspokojení věřitelů, kterým dluží téměř tři miliardy korun.
3.) Co to znamená pro zaměstnance
V současné době pracuje ve VPE zhruba 800 lidí, dříve to byl i dvojnásobek. Při konkurzu pravděpodobně většina z nich přijde o práci. Při prodeji firmy jsou ale jejich pohledávky (platy a odstupné) uspokojovány přednostně. Otázkou je, kolik z nich by zaměstnal případný investor, kdyby celé či část VPE koupil. Nutno dodat, že v Česku je obecně po technicky vzdělaných lidech velká poptávka a většina firem hledá nové zaměstnance.
4.) Co to znamená pro Adularyi
Největším projektem Vítkovice Power Engineering, který firmu také poslal do insolvence, je výstavba turecké elektrárny Adularya za 12 miliard korun. Ta měla již dva roky vyrábět elektřinu, stále ale stojí kvůli problémům s kotlem. Jeho úpravy si vyžádají až tři miliardy korun.
Státní Česká exportní banka a EGAP, které projekt financovaly, nyní s tureckým partnerem vyjednávají o jeho prodeji. Pokud by se nenašel soukromý investor, převzala by ho státní společnost Transgas, elektrárnu dostavila a prodala.
Vedení Vítkovic ve středu oznámilo, že našlo potenciálního investora. Podle informací HN se má jednat o čínskou firmu, která již měla jednat s tureckou stranou a která by za jistých okolností byla ochotná rozestavěnou elektrárnu koupit a s pomocí Vítkovic dostavit. Právě tato dostavba mohla VPE pomoci. Vítkovice už ale nesdělily detaily dohody ani to, v jaké fázi se jednání nachází.
Zdroj: www.ihned.cz
Sdělte nám svůj názor pod tímto článekm nebo na Facebooku.
-lhe-