Opavský závod izraelské farmaceutické společnosti Teva přebral výrobu některých léků ze zahraničních závodů firmy a navyšuje výrobu. České pobočce se daří paradoxně díky masivním úsporám, které v roce 2017 nastavil šéf Tevy Kåre Schultz. Největší výrobce generických léků na světě se dostal do potíží kvůli obřímu dluhu, vysokým nákladům a klesajícím cenám léčiv.

Opavský závod ale tlak dokázal ustát. "Patří mezi nejefektivnější ve skupině a v rámci východní Evropy je to klíčový závod," říká Jaroslav Chylík, který opavské výrobě do konce září šéfoval. Od října se posunul na pozici viceprezidenta pro výrobu ve východní Evropě, a stal se tak vysoce postaveným manažerem v rámci této nadnárodní společnosti. HN s ním pořídily exkluzivní rozhovor při úterní prohlídce opavského závodu, který organizovala Česká asociace farmaceutických firem.

Teva se v posledních dvou letech vzpamatovává ze svého akvizičního apetitu i situace na trhu s generickými léky, což jsou kopie originálních léčiv, kterým vypršela patentová ochrana. V minulých letech firma skupovala své konkurenty a ten poslední, společnost Actavis, byl pro ni velkým soustem. Šlo o největší izraelskou akvizici v historii. Teva za amerického výrobce léčiv v roce 2016 zaplatila 40,5 miliardy dolarů (přes 954 miliard korun). Chtěla tím utvrdit svou pozici jedničky na trhu s generiky. Na nákup si ale půjčila až 35 miliard dolarů (přes 824 miliard korun), a to zrovna v době, kdy se na americkém trhu drasticky zlevňovala generika v lékárnách. Zároveň firmě klesaly prodeje originálních léčiv.

V roce 2017 tak Teva oznámila plán na restrukturalizaci, což znamenalo propustit více než čtvrtinu zaměstnanců, tedy až 14 tisíc lidí, zavřít některé závody, zeštíhlit výrobu a šetřit.

"Restrukturalizace byla nevyhnutelný krok. Firma rostla rychlým tempem, různými akvizicemi, bylo na čase zastavit se, vyladit interní procesy, odstranit duplicitní procesy a systémy a zaměřit se na produktivitu," vysvětluje Chylík, podle kterého Teva prochází ozdravným procesem. Společnost totiž díky akvizicím získala některá léčiva se stejnou účinnou látkou, jen v jiných formách, a potřebovala proto sladit výrobu.

Významný opavský závod

Také česká fabrika se musela některých léků vzdát. "Ukončili jsme například ztrátovou výrobu kardiovaskulárního léku pro americký trh. Výrobu řídíme podle poptávky na trhu," říká Chylík. Podle něj se však dařilo v opavském závodě v posledních dvou letech zlepšovat a optimalizovat výrobu. "To nám pomohlo zvýšit efektivitu u některých produktů o více než 50 procent," popisuje. Díky tomu se do Opavy začala přesouvat produkce z méně efektivních závodů Tevy v zahraničí, a to pro nejrůznější typy léčby.

Nejvíce léčiv Opava zatím převzala z fabriky v Jeruzalémě, která se bude letos zavírat. Jedním z nich je například medikament k léčbě cukrovky, který bude závod produkovat pro evropský trh. Příští rok plánuje vyrobit až 1,4 miliardy tablet a v rámci Tevy bude jeho největším producentem. "Svět generik, ve kterém všichni vyráběli všechno, je pryč. V Tevě nyní začíná fungovat strategie, kdy využíváme toho, že jsme schopni na jednom místě vyrábět velké množství produkce, a zaměřujeme se na výrobu, kterou opravdu umíme," uvádí Chylík. Tuzemský závod tak ještě posílil svůj význam v rámci celé firmy, který vedení Tevy vnímá dlouhodobě. Od roku 2006 do něj totiž investovala přes devět miliard korun.

O práci přišly desítky lidí

Letos by měla Teva v Opavě vyrobit až 11 miliard tablet. Ještě před dvěma lety to přitom bylo osm miliard. Pokračovat bude i výroba stovek milionů dalších léčiv, ať už v pevné či kapalné formě. Většina léků, které se ve Slezsku vyrobí, putuje do světa, nejčastěji do Spojených států nebo Ruska.

Ohlášené propouštění se opavského závodu, který je největším zaměstnavatelem v chemickém průmyslu v Moravskoslezském kraji, dotklo méně než jinde. Teva dosud celosvětově propustila více než 10 tisíc lidí a další dostanou výpověď ještě letos. "Některá místa jsme při utlumování výroby zrušili, ale nebylo to dramatické. Snažili jsme se, abychom naše lidi využili v jiných provozech," komentuje dvouletý vývoj Chylík. V roce 2017 pracovalo pro opavskou fabriku 1590 lidí, loni jich bylo podle výroční zprávy o 35 méně.

Teva zatím na nákladech ušetřila přes 2,5 miliardy dolarů (přes 58 miliard korun) a svého cíle, tří miliard dolarů (přes 70 miliard korun), dosáhne podle Chylíka letos. "Podaří se to naplnit a bude to první krok k navrácení důvěry na finančních trzích," míní.

Teva je největší veřejně obchodovaná izraelská firma, její hodnota ale neustále klesá. Zatímco v roce 2017 ještě dosáhla nad 30 miliard dolarů, nyní je to kolem osmi miliard.

Větší výroba pomohla Tevě v Opavě i finančně. Firma udržela tržby na úrovni kolem devíti miliard korun, oproti roku 2017 ale zvýšila zisk z 911 milionů korun na 1,5 miliardy. "Zaměřujeme se na to, co má přidanou hodnotu. Vytvořili jsme takové podmínky, abychom byli schopni přenést výrobu, posílili jsme lidi v technologiích, přeskupili jsme síly a částečně odbourali byrokracii," říká Chylík s tím, že závod v tom bude muset dál pokračovat.

Chylík bude řídit východoevropské závody

On sám to ale bude pozorovat zpovzdálí. Od října má na starost sedm výrobních závodů Tevy ve východní Evropě, kam opavská fabrika také patří. "Budu řídit jejich generální manažery, dohlížet na operativní výkonnost závodů a vytvářet a realizovat strategii jejich výrob, aby závody byly efektivní," popisuje svou novou pozici rodilý Slovák. Cílem je podle něj vyrábět léky podle poptávky a smyslu investic, což bude v některých případech znamenat posílení závodů, v jiných zřejmě útlum. Klíčové jsou podle něj český a jeden z bulharských závodů.

V rámci roku se Chylík plánuje i s rodinou přestěhovat do Amsterdamu, kde sídlí vedení Tevy pro Evropu, odkud bude do jednotlivých závodů jezdit. Podle svých slov bude tyto závody zároveň zastupovat, aby měly výraznější hlas i pozici ve firmě. "Když jsem do Tevy přišel, věděl jsem o jejích problémech a jsem rád, že jsem součástí firmy právě v této době. Nejsem člověk, který by vyhledával jednoduché situace, kde je potřeba zachovat status quo," říká Chylík, který řídil opavský závod od roku 2017. Předtím pracoval 14 let ve farmaceutické společnosti Zentiva.

Opavský závod Tevy bude dočasně řídit šéf její výroby pro pevné lékové formy Radovan Toman. Teva pak údajně plánuje najít nového ředitele uvnitř firmy.

Zdroj: www.ihned.cz 

-lhe-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit