Strojírenství v Plzni zažívá velmi krušný rok. Od letošního května zde zkrachovaly už tři společnosti, které vznikly po rozpadu bývalé Škody Plzeň.

Minulý týden to byla firma Pilsen Tools. Tu po pěti měsících insolvence poslal soud do konkurzu. Čeká ji tak rozprodej majetku. Už v květnu do konkurzu spadla ocelárna Pilsen Steel. A ke konci roku končí i TS Plzeň, dříve Plzeň Těžké strojírenství. Celkem tak může o práci přijít až tisícovka lidí.

Hlavním důvodem konkurzu Pilsen Tools je fakt, že management vůbec nepředložil plán na reorganizaci. "Protože lhůta určená k předložení plánu dlužníkem uplynula marně, stává se reorganizace definitivně nepřípustnou," stojí v rozhodnutí Krajského soudu v Plzni, které bylo zveřejněno v insolvenčním rejstříku.

Firma se historicky zabývala výrobou nářadí, nástrojů, přesných kovodílů a opravou strojů. Zaměstnává asi 140 lidí. Ještě loni měla tržby 166 milionů korun. Za poslední tři roky prodělala okolo 15 milionů, předtím byla několik let v zisku.

Podle svého prohlášení společnost neměla na splácení závazků ve výši asi 33 milionů korun. "Firma Pilsen Tools není v současné době schopna dosáhnout stavu, kdy bude její výroba rentabilní," uvedl v létě zástupce podniku Marian Franc.

Firma si už loni nechala udělat audit hospodářské situace. Ten jí doporučil, aby našla nového strategického investora. To se nepovedlo. A majitelé jí další finanční zdroje odmítli poskytnout.

Mnohem větší jsou další dva zmiňované krachy. Pilsen Steel, dřívější Škoda Hutě a Škoda Kovárny, se s problémy potýká řadu let. Společnost, která dnes zaměstnává asi 600 lidí, získal v roce 2010 ruský podnikatel Igor Šamis. Už dva roky poté skončil podnik v insolvenci, která v roce 2014 vyústila v reorganizaci. Firmu převzal největší věřitel, ruská banka Vněšekonombank, kterou kontroluje tamní stát.

Hutím se ale dále nedařilo, za pět let prodělaly kumulovaně dalších 4,5 miliardy korun. Následovala proto nová insolvence a v červnu poslal soud společnost do konkurzu. Insolvenční správce nakonec popřel pohledávky za 7,2 miliardy z více než devíti miliard korun. Jednalo se o pohledávky Vněšekonombank, Mezinárodní investiční banky a firmy Pilsen Toll, která zajišťovala externí financování.

Nyní probíhá prodejní proces společnosti, věřitelský výbor zatím k ukončení provozu a hromadnému propouštění nepřistoupil. Podle insolvenčního správce firmy Jaroslava Brože se o závod zajímá několik českých i evropských firem.

Pokusů o prodej Pilsen Steel ale už proběhlo několik, vždy neúspěšných. Už před dvěma lety se okolo ocelárny točil Jaroslav Strnad, zakladatel původně zbrojařské skupiny Czechoslovak Group. Situaci ale nakonec vyhodnotil jako bezvýchodnou.

Ještě v létě chtěl firmu koupit strojírenský holding BR Group ostravského podnikatele Rudolfa Bocheneka. I ten od toho ale nakonec upustil. "Původně jsem si myslel, že je alespoň část fabriky v provozu. Taky jsem zjistil, že odešli všichni lidé z obchodního oddělení, které považuji za nejdůležitější, takže bych začínal vyrábět, ale neměl bych pro koho. Náklady na rozjezd by byly enormní a výsledek nejistý," řekl průmyslník Bochenek před měsícem v rozhovoru pro časopis Ekonom.

Třetím zkrachovalým podnikem je pak zmiňovaná firma TS Plzeň. Ta se historicky soustřeďovala na dodávky výrobních celků a s nimi spojených služeb v oblasti hutnictví, gumárenství či cukrovarnictví. Podnik spadá pod strojírenskou společnost Žďas, kterou v roce 2016 koupila čínská skupina CEFC. Její aktiva kvůli finančním problémům a zatčení zakladatele CEFC přešla do správy skupiny CITIC, kterou ovládá čínský stát.

Zatímco společnost Žďas se po prvotních problémech podařilo čínské skupině nastartovat a vydělává, v západočeské metropoli výroba končí. Už v létě TS Plzeň oznámila, že začne propouštět, do konce roku pak ukončí činnost. Jen několik desítek z 220 zaměstnanců má přejít pod mateřský Žďas. Vaz TS Plzeň zlomil hlavně nedostatek zakázek. Téměř miliardu ztratila i kvůli insolvenci některých zákazníků.

Zdroj: www.ihned.cz 

-lhe-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit