Růst tuzemské ekonomiky letos zpomalí především v důsledku úsporných kroků vlády a očekávaného ekonomického vývoje v Evropě. Koruna bude posilovat a na konci roku by se měla obchodovat zhruba za 24 korun za euro. Míra nezaměstnanosti bude stagnovat, v horším případě mírně růst. Vzrostou ceny potravin, elektřiny, nájmů či vody. Vyplývá to z odhadů ekonomů, analytiků, podnikatelů i zástupců státní správy.

Češi si letos připlatí za většinu služeb, nejvýrazněji za vodné a stočné, jehož cena se zvyšuje ve všech krajích. Na mnoha místech vzrostou platby za teplo a nájemné, někde zdraží plyn a elektřina. V Moravskoslezském a Karlovarském kraji se zvýší cena jízdenek MHD. Většina poskytovatelů služeb zdůvodňuje úpravu cen růstem nákladů. Platby se sníží jen ojediněle.

Ceny potravin s velkou pravděpodobností dále porostou. Projeví se očekávaný růst cen energií a řady surovin, shodují se výrobci potravin. Dále by mělo zdražovat například pečivo nebo mléčné produkty. Zatím není jasné, jak výrazný cenový růst bude.

Ohledně razance zpomalení ekonomiky se odhady liší. Zatímco analytici očekávají zpomalení ekonomického růstu z loňských více než dvou procent na zhruba 1,8 procenta, Česká národní banka předpokládá zpomalení ze 2,3 na 1,2 procenta. Ministerstvo financí očekává růst o dvě procenta, odhad loňského růstu činí 2,2 procenta. Kromě vládních úspor prý pokles podpoří zpomalení růstu v západoevropských zemích a pokles investic do solárních elektráren.

Největší riziko české ekonomiky analytici vidí v ekonomickém vývoji eurozóny. Obávají se zejména případného prohloubení dluhové krize ohrožených zemí v čele se Španělskem a Portugalskem.

Zpomalení růstu ekonomiky a jen velmi mírné zvýšení svých zisků a tržeb očekávají také firmy. Nečekají ani výraznější oživení trhu práce. Letošní rok bude podle nich pro domácí podniky vzhledem ke škrtům ve státním rozpočtu a úsporným opatřením státu složitý. To ovlivní i nezaměstnanost.

"Zlepšování situace na trhu práce, které jsme mohli pozorovat v letních měsících, prozatím skončilo," uvedla Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance. V roce 2011 by podle ní měla být průměrná míra nezaměstnanosti kolem 9,2 procenta. Na konci loňského listopadu činila podle ministerstva práce a sociálních věcí 8,6 procenta.

Milan Mostýn ze Svazu průmyslu a dopravy ČR uvedl, že ze 450.000 lidí zaměstnaných ve stavebnictví může letos přijít o práci až 30.000 pracovníků. Propad stavebnictví se podle něj může z hlediska počtu zaměstnanců nepříznivě projevit i v navazujících odvětvích. Naopak zlepšit by se mohla oblast průmyslu. Postupně se zlepšuje situace v hutnictví či chemickém průmyslu, kde se ale výraznější oživení očekává až v roce 2012.

Letošní rok přinese i podstatné změny ve vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Pokud například lidé sami bez vážného důvodu dají výpověď, dostanou nižší podporu, než když dá zaměstnavatel výpověď jim. Novela zákona o zaměstnanosti začíná platit dnes.

Objem platů ve veřejném sektoru klesne o deset procent, z toho politikům, soudcům a státním zástupcům jen o pět procent. Naopak ode dneška se zvyšují všechny typy důchodů.

Stát ve snaze zmírnit schodek státního rozpočtu zavádí například novou povodňovou daň a zdanění výsluh pro vojáky. Nově bude daň ze svého platu odvádět také prezident a poslanci ze svých náhrad. Omezuje se také podpora stavebního spoření.

Lidem, kteří pobírají některý z typů důchodů vyplácených Českou správou sociálního zabezpečení, se zvýší příjmy. Procentní výměra důchodu vzroste o 3,9 procenta a základní výměra o 60 korun na 2230 korun.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit