Vývoj české měny k euru od začátku letošního roku pomalu začíná dělat vrásky na čele českým exportérům. Koruna totiž jen během včerejšího obchodování zpevnila svůj kurz vůči euru na nejsilnější úroveň od listopadu 2008. Dosáhla kurzu 24,07 koruny za euro a ekonomičtí experti nevylučují, že by mohla ve velmi krátkém čase prolomit i magickou hranici 24 korun. Starosti tak přidělává, podle mínění expertů kromě centrálních bankéřů, i exportérům, kterým se díky pevnější české měně nepodaří inkasovat za své služby a zboží tolik korun.

I když investoři díky nákupům středoevropských měn dávají najevo, že se rizika nebojí a tak kromě české koruny posiluje i polský zlotý nebo maďarský forint, analytici upozorňují, že posilování české měny může pokračovat i nadále. Do hry se tak dostává i úvaha o změně základních úrokových sazeb v zemi. Česká koruna roste již od konce loňského roku a ekonomové soudí, že rozhodnutí o tom, zda se základní úroková sazba změní, ovlivní kurz koruny.

Ironickým paradoxem je, že za nynějším posilováním domácí měny stojí nejen výše popsaný přístup investorů, ale i příznivá makroekonomická data, ale především rostoucí objednávky v průmyslu vyvolané silnou poptávkou ze zahraničí.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit