Při budování parku se díky konkurenci stavebních firem v době krize podařilo městu i EU ušetřit na stavbě až čtvrtinu nákladů. Plzeň původně podle ČTK chtěla utratit 400 milionů korun. Z operačního programu Podnikání a inovace má schválenou dotaci 75 procent nákladů v maximální výši 225 milionů korun. Podle Jany Pachmannové z útvaru koordinace evropských projektů se výběrovým řízením a hlavně krizí ve stavebnictví podařilo stlačit náklady stavby a infrastruktury z původně plánovaných 250 milionů na 178 milionů korun.
Ve druhé etapě vznikne v Plzni sedm poloprovozních objektů. V nich budou podle ČTK hlavně laboratorní, zkušební a vývojové díly určené pro výzkum a vývoj, a to jak pro začínající inovační firmy, tak i pro ty zavedené.
Záměrem města je podpořit rozvoj vědy a výzkumu, tedy zakládání a rozvíjení malých a středních inovačních firem. Předpokládá se rovněž, že vzroste jejich zájem o absolventy středních i vysokých škol.
První etapu parku za čtvrt miliardy korun otevřela Plzeň v květnu 2008, EU na ni dala 150 milionů korun. Plocha přes 5000 metrů čtverečních byla po šesti měsících zcela zaplněná.
V současné době působí v PVTP podle ČTK 15 firem a institucí, které platí nájem za plochu a servis. Zabývají se výzkumem, vývojem a inovacemi v automobilovém průmyslu, elektronice a softwaru. Dvě pracoviště aplikovaného výzkumu tam má i místní univerzita.
-pda-