Firmám se v tuzemsku daří po krizi postavit na nohy rychleji a lépe než českým domácnostem. Vyplývá to z porovnání z cen, které platí v podobě úroků za úvěry. Zatímco úroky podnikových půjček, které dosáhly vrcholu na přelomu roku 2008 a 2009, už během loňska postupně klesaly, úroky u spotřebitelských půjček rostou a jsou nejvyšší za poslední čtyři roky. A to přesto, že sazby centrální banky jsou na historicky nejnižší úrovni. Analýzu zveřejnil deník E15.

Z údajů České národní banky o průměrných úrocích bank na trhu tak vyplývá, že bankéři hodnotí riziko u firem výrazně optimističtěji než u rodiny. Deník cituje analytika ČSOB Petra Dufka, který vysvětluje, že v hodnocení bankéřů se odráží vysoká nezaměstnanost, která za nesplácením úvěrů částečně stála. Firmy nyní zažívají větší optimismus, který je ovlivněn růstem zakázek, zatímco u domácností je situace složitější. Ty navíc stále trpí vysokou nezaměstnaností, která byla v únoru 9,6 procenta. Domácnosti se potýkají ale i s tím, že firmy lidem nepřidávají peníze – reálné mzdy se tak loni dokonce snížily.

Podle deníku E15 se v loňském roce v prosinci úroková sazba na spotřebitelských úvěrech vyšplhala na 14,68 procenta, což je nejvýše od začátku roku 2007, kdy jsou srovnatelná data k dispozici.

Riziková přirážka zřejmě odráží skutečnost, že v loňském roce prudce vzrostl podíl nesplácených úvěrů v tomto segmentu – z lednových osmi procent na dvanáct procent v závěru roku. Podíl nesplácených firemních půjček činil v závěru roku 8,6 procenta, loni v září začal klesat.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit