Ekonomika České republiky se bude zotavovat pomaleji. Jeden z klíčových ukazatelů, který ovlivňuje i zaměstnanost, totiž vývoj růstu hrubého domácího produktu (HDP) nemá být podle nejnovější prognózy Ministerstva financí ČR tak optimistický, jak se dosud předpokládalo.

Ministerstvo financí snížilo odhad růstu českého HDP na 1,9 procenta, což je snížení oproti poslednímu odhadu z konce ledna o 0,3 procentního bodu. Podle výkladu ministerstva vedlo analytiky k pesimističtějšímu scénáři oživení světové ekonomiky. To totiž zůstává i nadále zatíženo mnoha nejistotami a hlavní zdroje rizik pro ČR jsou spojeny se stavem veřejných rozpočtů a situací v bankovním sektoru v některých zemích eurozóny.

Podle stávajících údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl HDP v roce 2010 o 2,3 procenta. Pro letošní rok očekává MF mírné zpomalení ekonomického růstu na 1,9 procenta (lednový odhad 2,2 procenta). Z dosavadních analýz vyplývá, že růst české ekonomiky má být letos tažen zahraničním obchodem a tvorbou hrubého kapitálu. V roce 2012 by měl souhrnný HDP povyskočit o 2,3 procenta.

Se změnou vývoje HDP souvisí také změna situace na trhu práce. Ta se má ale i přes snížení vývoje HDP podle ministerstva financí pozvolna zlepšovat. Míra nezaměstnanosti by letos měla klesnout na 6,9 procenta a v roce 2012 by se dokonce mohla snížit na 6,5 procenta. Ministerstvo financí také počítá s tím, že po dvou letech stagnace by se v letošním roce měl objem mezd a platů zvýšit o 2,1 procenta.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit