Jihomoravský kraj bude i nadále udržovat své renomé českého Sillion Valey, tedy jakéhosi technologického centra země. Jak zjistila regionální manažerka Svazu průmyslu a dopravy ČR, největšího zaměstnvatelského svazu v zemi, Ilona Staňková, napomoci tomu má nejen intenzivnější příprava projektů, zaměřených na inovace a technologie Jihomoravského inovačního centra, které formou firemních „inkubátorů“ podporuje start nových firem, zaměřených právě na tuto oblast, ale i formulace nové Regionální inovační strategie kraje.
„Jihomoravský kraj je opravdovým lídrem mezi kraji České republiky v podpoře vědy, výzkumu a inovací. V oblasti regionální inovační strategie se chceme do roku 2013 dostat mezi padesát nejvíce rozvinutých regionů Evropské unie a tento cíl máme na dosah,“ tvrdí jihomoravský hejtman Michal Hašek. Podle něj v nové regionální inovační strategii na roky 2014 až 2020 už bude jasně formulován cíl posunout kraj mezi dvacet nejlepších regionů v rámci celé Evropy.
Kraj nyní připravuje projekty zaměřené na vybudování dalších podnikatelských inkubátorů, vědeckotechnických parků a centrer pro transfer technologií. V dosavadních třech už přišlo na svět šest desítek firem, které uvedly do praxe často jedinečné nápady. Jde například o unikátní software pro firemní tisk, využití magnetoterapie pro léčbu celulitidy, navigace pro záchranáře, autonomní robot Advee, či sondu, která hlídá bezpečnost třetiny českého internetu.
"Zdejší výzkumné instituce počítají s evropskými penězi ve výši 13 miliard korun. Věříme, že systematickou prací při vytváření mezinárodních týmů, nekompromisní vyžadování špičkových standardů a selektivní podpoře pouze toho, co je schopno obstát ve světové konkurenci, dokážeme udržet renomé Jihomoravského kraje v inovacích a nových technologiích odpovídá na otázku, zda se kraji podaří udržet pověs českého Silicon Valley, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Václav Božek.
Podle Jihomoravské inovační akademie se statistika úspěchů místních firem z technologických oborů rozrostla o další cenné trofeje. Společnosti COSECT a AdvaICT totiž získaly zakázku na ochranu bezpečnosti v IT přímo ve světovém technologickém centru v americkém Silicon Valley.
Z analýzy kraje, která je součástí Regionální inovační strategie pro léta 2009 až 2013 vyplývá, že mezi nejsilnější průmyslové obory regionu patří zaměření „Life Sciences“ spojené se zdravotní péčí, textilní výroba, elektrické přístroje pro měření, testování a monitoring, vědecké a technické přístroje a elektrické komponenty.
V regionu vzniká pro podporu inovačního a technologického zázemí další vědecký park „CEITEC Science Park,“ který by měl v budoucnu navázat na infrastrukturu stejnojmenného Středoevropského technologického institutu (CEITEC). Investice by měly dosáhnout až 400 milionů korun a valnou část by měla financovat Evropská unie, prostřednictvím Operačního programu Podnikání a inovace. „Kromě tohoto parku funguje v kraji podnikatelský inkubátor na Palackého vrchu v Brně a biotechnologický inkubátor INBIT v areálu bohunického kampusu Masarykovy univerzity,“ doplnila Ilona Staňková. Nový vědecký park CEITEC Science Park je koncipován jako mnohaoborově zaměřený projekt, ovšem zaměření firem v něm by mělo podle hejtmana Haška korespondovat s oborovou orientací Středoevropského technologického institutu. Půjde tedy o obory pokročilých nano a mikrotechnologií , nových materiálů, komunikačních a řídicích technologií.
-pda-