Firem, které plánují výrazně propouštět, tedy snížit počet zaměstnanců o více než osm procent, jsou jen necelá dvě procenta. Loni jich přitom bylo desetkrát tolik. Celkově by na rozdíl od loňského roku mělo více firem zaměstnance přijímat (41 procent) než propouštět (34 procent). Více než polovina šéfů tuzemských firem se však obává nedostatku kvalifikovaných odborníků na trhu.
K úspěchu povede podle tuzemských generálních ředitelů především inovace v podobě vývoje nových výrobků a služeb. Myslí si to 42 procent šéfů tuzemských firem. Při financování růstu se více než dvě třetiny podniků přitom budou podle průzkumu spoléhat především na vlastní kapitál. Pětina firem si plánuje půjčit v bance.
V případě úvěrů jsou opatrnější tentokrát spíše samotné firmy než finanční instituce. Firmy si totiž podle průzkumu uvědomují stále nejistou situaci, která by mohla zkomplikovat jejich schopnost splácet úvěr. Více než tři čtvrtiny generálních ředitelů tuzemských firem se stále alespoň mírně obává pokračování krize. Velké obavy mají šéfové rovněž z cen komodit a energií nebo rozkolísanosti měnových kurzů.
V celosvětovém měřítku se přitom manažeři nejvíce obávají vedle pokračující ekonomické recese spíše rostoucích deficitů veřejných financí a přílišné regulace. Odvahu k expanzi do zahraničí má podle průzkumu čtvrtina dotázaných, což je dvakrát více než loni. Celkem 46 procent dotázaných pak chce především vytěžit co nejvíce z trhů, na kterých nyní působí.
-red-