Zaměstnanost v segmentu českého stavebnictví se zřejmě hned tak nezvýší. Ředitelé českých stavebních firem totiž odhadují, že vedle letošního roku bude tuzemské stavebnictví pokračovat v poklesu i příští rok. Rok 2012 byl přitom v tuzemském stavebnictví dosud vnímaný jako možný bod obratu.
Názory šéfů domácích stavebních firem představily společnosti CEEC Research, KPMG Česká republika a Ipsos Tambor. Letošní pokles odvětví odhadují stavební manažeři na 5,6 procenta, což je přibližně stejně jako při podobném průzkumu v lednu. Nejčerněji vidí vývoj stavebnictví šéfově velkých podniků a firmy z oblasti inženýrského stavitelství. Nejméně optimistické jsou přitom podle výsledků průzkumu ředitelé velkých firem. Průzkum ale ukázal, že ve srovnání s lednovým zjištěním firmy nyní nečekaně zhoršily i výhled na rok 2012. Zatímco v lednu ředitelé stavebních společností očekávali, že obor může příští rok růst o 1,6 procenta, nyní odhadují pokles o 0,6 procenta. Pesimističtější jsou i v tomto případě velké stavební podniky a firmy z inženýrského stavitelství.
Agentura ČTK ke zprávě uvedla, že problémem pro stavaře nejsou nevyužité kapacity, ale cena, za kterou zakázky získávají. Nedostatek zakázek totiž začal ve stavebnictví tlačit ceny stavebních prací dolů. Nepříznivá situace ovlivňuje také zaměstnávání nových lidí. Firmy na nové zaměstnance nemají peníze. Průzkum ukázal, že 42 procent ředitelů stavebních společností uvádí, že jsou v současných podmínkách ochotni přijmout zakázku s nulovou nebo dokonce zápornou marží. V inženýrském stavitelství se jedná téměř o každou druhou firmu.
-red-