Česká republika začíná ztrácet svou konkurenceschopnost. Vláda proto přišla se strategií, která by nepříznivý trend měla zvrátit. Novou strategii konkurenceschopnosti představil premiér ČR Petr Nečas. Opírat se má o efektivní fungování státních institucí, kvalitní infrastrukturu a ekonomiku poháněnou inovacemi. Motivovat chce vláda zaměstnavatele přijímáním lidí do částečných pracovních úvazků.

Premiér Petr Nečas (ODS) společně s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem (ODS) představil vládní strategii konkurenceschopnosti. Pokud nápady vlády vyjdou, měla by se Česká republika dostat mezi dvacet nejvíc konkurenceschopných zemí světa. Zatím se drží na 36. místě.

Zlepšit ekonomickou výkonnost země by měl také vyšší online provoz. Podle představ předsedy vlády by do konce příštího roku měli být všichni Češi připojeni k vysokorychlostnímu internetu. Plnění strategie, pokud se na ní v srpnu vláda shodne, bude pravidelně vyhodnocováno.

Hlavními pilíři nové strategie konkurenceschopnosti jsou efektivní instituce, kvalitní infrastruktura a ekonomika poháněná inovacemi. Součástí projektu je například novela zákona o investičních pobídkách, díky které by tuto podporu v budoucnu mohly čerpat také projekty zaměřené na výzkum, vývoj a strategické obchodní služby. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spustí v rámci strategie konkurenceschopnosti společný fond státního a soukromého kapitálu, který by měl podporovat perspektivní projekty tuzemských firem. Fungovat líp by měly podle představ MPO i finanční trhy. Prvním krokem bude proto přijetí finanční ústavy. Ta by dávala jakékoli vládě mantinely, aby nezadlužovala státní pokladnu. Zejména levicové kabinety jsou známé tím, že jim tolik nevadí vyšší výdaje státního rozpočtu. Pravicová vláda by tak na ně upletla bič, který by je omezoval v hýření ze státních peněz.

Napravit vnímání veřejnosti o fungování státní správy, které je spojováno hlavně s korupcí, by mělo podle Petra Nečase zavedení takzvaného „klikacího“ rozpočtu. Na internetu by tak byly dostupné informace a přehledy o všech výdajích státních institucí. Zdravé financování veřejných rozpočtů má mít zase pilíř v nepřímých daních, především DPH. Vládní strany se původně dohodly na tom, že se v příštím roce se zvedne nižší sazba DPH na 14 procent a v roce 2013 se sazby sjednotí na 17,5 procentech, nyní se ale v koalici bojuje o jednotné sazbě 19 procent.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit