Nová pravidla vycházejí z loni přijaté směrnice Evropské komise o energetické náročnosti budov. Norma říká, že do 31. prosince 2018 musí členské státy EU zajistit, aby všechny nové budovy užívané a vlastněné orgány veřejné správy měly téměř nulovou spotřebu energie. Od konce roku 2020 se tomuto standardu budou muset podřídit všechny nové budovy. První velké zpřísnění stavebních a energetických norem ale Česko čeká už od roku 2013.
Firmy začínají v povinných energetických úsporách větřit ekonomickou příležitost. Podle mluvčího rady pro šetrné budovy Jaroslava Pašmika, kterého citovala agentura ČTK, o tom vypovídá i počet členů rady. U jejího založení před dvěma roky bylo zhruba 13 společností, nyní rada sdružuje kolem 90 firem od stavitelů přes architekty až například po výrobce úsporných technologií či žárovek.
Klíčové pro rozvoj úsporného stavění bude podle odborníků to, jak přísně budou normy v praxi nastavené. Přílišné nároky vyžadující nadměrné investice by totiž mohly mít zcela opačný efekt a naopak stavebnictví zbrzdit.
Ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník již dříve spočítal, že přechod k vyšším energetickým standardům by Česku v příštích 25 letech mohl přinést až 223 miliard korun. Předpokladem výpočtu je mimo jiné roční růst cen energií o tři procenta.
-pda-