Už v červnu koupila Preciosa licenci a obchodní smlouvy od firmy CSI Deutschland a nyní připravuje i rozšíření výroby. Pro novou výrobu chce využít svůj areál Na Hutích v Jablonci, kde se letos na jaře zastavila výroba. Vyplývá to z informačního systému EIA. Roční kapacita výroby by se tak více než zdvojnásobila na bezmála 11 000 tun skla. Realizaci záměru chce Preciosa zahájit už letos, v roce 2013 už by měla nepřetržitá výroba zaměstnávat 530 lidí.
Rozšíření výroby a nová pracovní místa by regionu pomohla. Na Jablonecku stále hledají práci stovky sklářů, kteří přišli o zaměstnání s rozpadem sklářského a bižuterního uskupení Jablonex Group. Na konci srpna bylo na Jablonecku bez práce 4400 lidí a míra nezaměstnanosti činila 8,5 procenta.
Přestože většina budoucích a potenciálních spotřebitelů skleněných zátek nápad vítá, cestu k úspěchu mu může zkazit křehkost zátek, což některé zpracovatele odrazuje. A jsou také zatím podstatně dražší než tradiční korkové. Využívání systému Vino-Lok je podle domácích vinařů rozšířené hlavně v sousedním Německu, kde ho také vyvinuli. I některá česká vinařství už ale skleněné zátky zkoušejí.
Preciosa chce zátky vyrábět v areálu, který vždy sloužil sklářské výrobě. Roční kapacita sklárny byla přes 4200 tun skla ročně, v posledních letech byla ale využita zhruba z 60 procent. Firma nyní plánuje zrenovovat stávající elektrický tavicí agregát a postavit tam dalších pět plynových, které by byly denně schopny zpracovat 30 tun skla.
-pda-