SVSE navrhuje dočasný stop stav na budoucí náklady politiky klimatických změn. Měl by trvat do doby, než se k závazkům EU připojí rozhodující průmyslové státy světa. Ke zvážení dává, aby podporu obnovitelných zdrojů hradil stát z rozpočtu, a dále úlevy pro nejohroženější části průmyslu.
"Závazek EU je pionýrský. Nemá cílový efekt a omezuje konkurenceschopnost celé EU," citovala ČTK Romana Blažíčka, generálního ředitele Lasselsbergeru, největšího výrobce keramických obkladů v ČR.
Méně konkurenceschopné jsou podle SVSE české podniky také vůči některým zemím EU, jejichž stát příplatek částečně nebo plně kompenzuje. "Ve Francii, Velké Británii, Slovinsku a Finsku jsou většinové příspěvky státu," uvedlo SVSE. U německého modelu, který se SVSE snaží prosadit do schvalování nového zákona o obnovitelných zdrojích, je příspěvek podniků významný, ale limitovaný. Do určité spotřeby se platí plný, ale nad něj už symbolická částka. Úlevy se vztahují na třetinu německého průmyslu.
Příplatky jsou vztažené k ročnímu odběru a k přidané hodnotě. SVSE se problém snaží řešit hlavně s ministerstvem průmyslu.
"V ČR a SR je model naprosto nekompromisní hlavně vůči průmyslu, kde ty meziroční nárůsty jsou dramatické a příspěvky velmi významné," uvedlo SVSE. V ČR je přitom podle Eurostatu čtvrtá nejdražší elektřina pro průmyslové odběratele v EU, za Kyprem, Itálií a Slovenskem.
Vinou poplatku cítí Lasselsberger na exportních trzích stále citelněji tlak konkurence, například Turecka. Je jednou z mála zemí evropského prostoru, kde roste výroba keramických obkladů, což může být také tím, že nemusí platit příplatky za obnovitelné zdroje, uvedl Blažíček. Meziročně vzrostla produkce obkladů v Turecku o 20 procent, z toho export činil víc než třetinu a zvýšil se meziročně o 25 procent.
Podle ankety SVSE působil mezi lety 2011 a 2010 poplatek na dvě procenta českých firem likvidačně. Například papírenská firma musela odstavit část výroby a propustit 500 lidí, snížit platy a zastavit investice. Asi 58 procent podniků vystavených globální konkurenci muselo přijmout mimořádná opatření. Nejvíce postiženými odvětvími jsou hutnictví, strojírenství, chemický průmysl a papírenství. Obnovitelné zdroje také podle SVSE výrazně snižují daně z příjmu firem; letos představuje výpadek asi 2,5 miliardy korun. Každých 100 korun vynaložených na tuto podporu tak způsobuje státu ztrátu 13,21 Kč, uvedlo SVSE. Podniky se, podobně jako v EU, sice proti příplatku bouří, ale proti nim stojí další zájmové skupiny jako výrobci a provozovatelé fotovoltaických elektráren.
-red-