Česká ženská lobby nesouhlasí s principem rozdělování financí z Evropského sociálního fondu na podporu rovných příležitostí na trhu práce. V otevřeném dopise proto sdružení žádá ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09), aby vysvětlil, proč rozdělování peněz není transparentní. Lobby zastřešuje 21 organizací, které prosazují rovné šance pro ženy a muže a lidská práva.

Podle zjištění České televize poslalo sdružení otevřený dopis i premiérovi, ministrům financí a pro místní rozvoj a zastoupení Evropské komise v ČR. Příčinou nevůle je to, že na peníze z dotací údajně dosáhly firmy, které byly účelově založeny krátce před rozdělováním evropských financí. Lobby dále tvrdí, že organizace pracující v oboru již delší dobu i přes vyšší bodové ohodnocení svých projektů požadované dotace nedostaly. Jejich žádosti prý nakonec výběrová komise ani neobdržela. Aktivistky uvedly, že neúspěšné organizace oslovily poradenské firmy, které jim nabízely své služby pro další dotační řízení. Zdůvodňovaly to tím, že jejich pracovníci působí jako hodnotitelé a mohou dosavadní nedostatky sdružení při přípravě projektů posoudit. Autorky dopisu to označily za jasný příklad střetu zájmů na straně hodnotitelů a hodnotitelek.

ČT citovala vyjdáření ČŽL, které tvrdí, že neziskové organizace podaly 159 žádostí o podporu, uspělo 26 z nich. Peníze dostane 26 ze 137 projektů firem, jedenáct prý nemá souvislost s problematikou. Lobby uvedla, že působí ve stavebnictví, zámečnictví či obchodě, vyrábějí psí pelechy či poskytují masérské služby. Rozdělily si 68,2 milionu. Devět firem, které vznikly v roce 2009 a později, dostalo celkem 56,5 milionu, uvedla lobby.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit