Čeští zaměstnavatelé budou mít zřejmě od roku 2014 obtížnější přístup k penězům z evropských fondů než nyní. Může se zvýšit podíl například výhodných úvěrů na úkor obvyklých dotací, vyšší bude také asi míra spoluúčasti podniků. Zjistil to server Finanční noviny.cz na semináři Asociace pro mezinárodní otázky.

Důvodem je podle náměstka ministra pro místní rozvoj Daniela Brauna to, že přílivem laciných prostředků z EU dochází k pokřivení trhu. Přísnější podmínky pro získání unijní podpory proto podle něj mají zajistit, že se peníze dostanou jen k životaschopným firmám. Opatřením by se měla snížit i míra korupce, protože návratné prostředky nejsou tak atraktivní, jako dotace. Finance z Bruselu jsou pro evropské firmy klíčové v boji s dopady hospodářské recese, řekla na dnešním semináři Milena Jaburková ze Svazu průmyslu a dopravy ČR a současně představitelka společnosti IBM. „Tyto peníze jsou jedním z mála zdrojů, které můžou oživit evropskou ekonomiku jako takovou, proto je důležité, jak tyto zdroje budou využity," citoval server Jaburkovou.

Kolik peněz bude mít Česko v EU k dispozici v unijním rozpočtovém období 2014-2020, zatím jasné není. Podle již dřívějších vyjádření zástupců MMR je ale možné, že to bude méně peněz než v aktuálním období. Peníze mají směřovat například do budování infrastruktury, mají také pomoci zvýšit konkurenceschopnost české ekonomiky.

V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu zhruba 26,7 miliardy eur. To je podle současného kurzu uváděného ministerstvem pro místní rozvoj zhruba 779 miliard korun.

Čerpání dotací v Česku doprovází v posledních měsících řada problémů. Evropská komise vytýká České republice například nedostatečnou kontrolu a audit. Čas na nápravu dostala vláda do června.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit