Německé úřady očekávaly, že po 1. květnu 2011 do země za prací zamíří ročně 100 000 až 180 000 občanů unijních nováčků, kteří do společenství vstoupili v roce 2004. Podle Spolkového úřadu práce jich ale v prvním roce bylo jen 63 000, norimberský Institut pro výzkum pracovního trhu a zaměstnanosti (IAB) jejich počet odhaduje na zhruba 80 000. Obě instituce navíc upozorňují, že část těchto zaměstnanců v Německu působila už předtím a pouze legalizovala svůj pracovní pobyt.
Záplava východoevropanů na německý pracovní trh se tak zatím nekoná. Jedním z důvodů může být podle mínění německých úřadů jazyková bariéra. Neznalost němčiny totiž podle člena představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory Bernarda Bauera, kterého citoval server Finanční noviny.cz, je jednou z příčin, proč se za prací do Německa vydal jen omezený počet Čechů. Navíc prý dochází k vyrovnávání mzdové hladiny na obou stranách hranice, takže lidé z Čech dávají logicky přednost životu ve svém důvěrně známém prostředí.
Asi dvě třetiny lidí z nových členských zemí EU, kteří si nově našli práci v Německu, pocházely podle Spolkového úřadu práce z Polska, 13 procent jich bylo z Maďarska a z Česka sedm procent. Nejvíce jich působí na jihu a západě Německa: v Bavorsku, Bádensku-Württembersku a Severním Porýní-Vestfálsku, kde pracují hlavně ve stavebnictví a ve výrobě.
-pda-