Co je mnohem závažnější v přehledech o počtu lidí bez práce, je výhled vývoje nezaměstnanosti. A ten v Evropě není vůbec příznivý. Prohlubují se totiž obavy, že nezaměstnanost bude růst, neboť velké průmyslové podniky jsou nuceny zrušit tisíce pracovních míst kvůli prudkým poklesům příjmů. „Některé odhady ekonomů počítají s tím, že by nezaměstnanost mohla v příštích měsících atakovat hranici 12 procent.
Jako obehraná písnička se v hodnoceních o počtu lidí bez práce objevuje argument, že nejhorší situaci na trhu práce mají Španělsko a Řecko, kde je bez práce téměř každý čtvrtý člověk (24,8 % a 22,5 %). Skupinu v problémech ovšem rychle dohání Itálie a Francie, kde nezaměstnanost překročila desetiprocentní hranici (10,8 % a 10,1 %).
Server České televize – www.ct24.cz k analýze doplnil zprávu Mezinárodní organizace práce (ILO), která varuje země eurozóny před nicneděláním. Zpráva doslova varuje před tím, že když EU nezmění svoji současnou úspornou politiku, mohl by počet lidí bez práce v regionu stoupnout v příštích čtyřech letech až na 22 milionů lidí. Ztráta velkého počtu pracovních míst navíc nehrozí jen zemím, které mají už v současné době problémy, ale i jejich zdravějším kolegům. Šíření nákazy pak ohrožuje také země stojící mimo eurozónu.
-pda-
Zhorší se ještě více situace na trhu práce? Co by měly státy EU dělat proto, aby vylepšily statistiky o počtu nezaměstnaných?
Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.