Evropský pracovní trh je každoročně zatížen problémem s uplatněním stovek tisíců přistěhovalců mimo členské státy EU. Ve své poslední zprávě, která monitoruje počty a pohyby cizinců, kterou zveřejnil nedávno Evropský statistický úřad Eurostat, přibylo během loňského roku v zemích EU přibližně 800 000 cizinců, kteří nyní s celkovým počtem 33,3 milionů tvoří 6,6 procenta populace. Přibližně dvě pětiny cizinců tvoří obyvatelé jiných zemí EU, zbytek pak lidé ze „třetích zemí“.

V této souvislosti citoval server ČMKOS eSondy.cz zprávu Evropského podpůrného úřadu pro otázky azylu (EASO), podle které pocházelo v roce 2011 nejvíce žádostí o azyl z Afghánistánu. Bylo jich více než 28 000, což je nejvyšší číslo od začátku války v roce 2001. Z Afghánistánu pocházelo 9 % všech žádostí a celkem 17 zemí EU zaznamenalo Afghánce mezi třemi nejčastějšími žadateli o povolení žít v dané zemi. Podle statistik po Afgáncích následovali v loňském roce Rusové (18 000 žádostí) a Pákistánci (15 000 žádostí). Evropská unie ročně přijme 44 % všech uprchlíků, což je nejvíce na světě.

Nejvíce cizinců žije v Německu (7,2 milionů, tj. 9 % populace), které je následováno Španělskem (5,7 milionů, 12 % populace), Itálií (4,6 milionů, 8 % populace) a Velkou Británií (4,5 milionů, 7 % populace). Procentuálně mají však cizinci největší zastoupení v některých menších členských státech, a to především v Lucembursku (43 %), Kypru (20 %) a Lotyšsku (17 %). Naopak méně než 2 % cizinců žije v Polsku, Bulharsku, Litvě a na Slovensku.

Počet cizinců v České republice se oproti roku 2010 snížil přibližně o 8000 na současných 416 700 obyvatel tvořících 4 % české populace. Podle Českého statistického úřadu mají největší zastoupení v ČR migranti z Ukrajiny, Slovenska, Vietnamu a Ruska.

-red-

Má se migrační politika EU více otevřít nebo naopak kvůli zhoršujícím se ekonomickým podmínkám zpřísnit? Co si o tom myslíte?

Řekněte svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit