Cizí jazyky se v Evropě začínají vyučovat od stále ranějšího věku. Podle zprávy, kterou nedávno zveřejnila Evropská komise, se malí Evropané totiž první cizí slůvka učí ve školních lavicích již mezi 6. a 9. rokem. Jasné prvenství patří v tomto ohledu angličtině, za kterou s velkým odstupem následuje francouzština, španělština, němčina a ruština. Zjistil to server EurActive.cz.

Z dokumentu “Klíčové údaje o výuce cizích jazyků ve školách v Evropě 2012” vyplývá, že Evropané se učení cizích jazyků nebrání a navíc s jejich výukou začínají stále v útlejším věku. Česká republika není v tomto ohledu výjimkou. Ve zprávě se lze dočíst, že věková hranice pro povinnou výuku cizích jazyků ve školách se v posledních 15 letech v evropských zemích výrazně snížila (výjimkou jsou pouze některé baltské země, Lucembursko, Maďarsko, Nizozemí, Velká Británie a některé severské státy). Většina žáků se tak první cizí slova učí ve věku od 6 do 9 let. V jistém ohledu je raritou německy mluvící komunita v Belgii, kde se děti učí cizí jazyk již ve 3 letech.

Cílem Evropské komise podle zjištění serveru EurActive.cz je, aby každý Evropan kromě své mateřštiny ovládal ještě další dva cizí jazyky. Tento cíl byl vytyčen na summitu v Barceloně, který se konal v březnu roku 2002.

Jasnou první příčku v popularitě cizích jazyků mezi dětmi má angličtina, jejíž výuka je v některých evropských zemí povinná. Od určitého věku, který se pohybuje v závislosti na konkrétní zemi, se povinně na školních rozvrzích objevuje například v Dánsku, Německu, Irsku, Řecku, Itálii, Nizozemsku, ve Švédsku, na Islandu a samozřejmě v bývalých britských državách, jako je třeba Kypr či Malta. Jedinou zemí v Evropě, kde se povinně vyučuje němčina, je Lucembursko. Malí Lucemburčané s ní začínají v 6 letech a o rok později povinně přibírají francouzštinu. Pokud chtějí, mohou se učit i anglicky.

V České republice sice angličtina povinným jazykem vyučovaným na školách není, nicméně podle statistik Evropské komise si její základy české děti osvojují stále častěji. Tento trend byl od školního roku 2004/2005 zaznamenán ve všech zkoumaných zemích, k nimž kromě evropské sedmadvacítky patří i Chorvatsko, Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Srbsko, Švýcarsko a Turecko.

Jako druhý jazyk si děti ve zkoumaných zemích vybírají francouzštinu, španělštinu, němčinu a ruštinu.

-pda-

Měly by se děti učit cizí jazyky co nejdříve? A povinně?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit